X
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
صفحه اصلی > مقالات 

forooshgah

isabk

motaleat

آخرین مطالب
شنبه 21 تير 1399
مرکز تخصصی آل یاسین برای برگزاری رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی موافقت قطعی دریافت کرد
شورای گسترش حوزه های علیمه با برگزاری رشته سطح سه مطالعات سبک زندگی اسلامی موافقت قطعی کرد.
پنج شنبه 19 تير 1399
خرید کتاب توسط نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور
خرید مجموعه 4 جلدی راز ثروت از موسسه توسط نهاد کتابخانه عمومی کشور صورت گرفت.
چهارشنبه 18 تير 1399
دیدار و گفتگوی مدیر شبکه جهانی ثامن با ریاست مؤسسه سبک زندگی
هر چه می‌توانید کارهایتان به خصوص «سبک زندگی» را ایجابی کنید. مردم از کارهای سلبی خسته شده‌اند و جهان اسلام دیگر تاب جنگ ندارد.
يکشنبه 15 تير 1399
آغاز امتحانات پایانی نیم سال دوم رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی
امتحانات پایانی رشته مطالعات سبک زندگی اسلامی در مرکز تخصصی سبک زندگی آل یاسین از شنبه 14 تیرماه آغاز و تا یکم مرداد ادامه دارد.
شنبه 14 تير 1399
دیدار و گفتگوی آیت‌الله شاه‌آبادی رئیس موسسه غدیرشناسی با ریاست مؤسسه آل یاسین
حجت‌الاسلام دکتر فعالی با پیشنهاد طراحی و اجرای مشترک طرح سبک زندگی پیامبر (ص) و اهل‌بیت (ع) بر همکاری دو مجموعه با یکدیگر در قالب اجرای برنامه‌های آموزشی و پژوهشی تأکید ورزید.
> مقالات > مقالات > فرهنگ شهروندی
-
افسردگی از منظر قرآن
با استخراج مؤلفه‌های نشانه‌ای و علّی از شش سوره مربوط به چهارده واژه مذکور، به کشف شش مدل مختلف افسردگی دست می‌یابیم. این شش مدل، در ابعاد مختلف ساختار وجودی انسان از حواس و خیال و تفکر گرفته تا باورها و عزم و انگیزه و عمل با یکدیگر متمایزند و دارای عوامل و مؤلفه‌های مخصوص به‌خود هستند. این شش مدل افسردگی شامل مدل‌های افسردگی تطفیفی، افسردگی سرشکستگی، افسردگی مقایسه‌ای انزواطلبانه، افسردگی ولایت‌ستیزی، افسردگی معنوی و افسردگی ناشی از حقارت هستند.
بیشتر...
-
انواع افسردگی و عوامل آن
برخی از روان‌شناسان علل افسردگی را شامل: استرس روانی، بیماری جدی یا طولانی‌مدت، تغییر سبک زندگی و یا تجربه یک موقعیت آسیب‌زا می‌دانند. استرس روانی همان فشار روانی است که به فرد وارد می‌شود. انتظارات غیرقابل‌دسترس و مقایسه خویشتن با هم‌سال آن یکی دیگر از عوامل افسردگی است. به‌علاوه وقوع رویدادی آسیب‌زا نیز عاملی برای بروز افسردگی در فرد است. حادثه ناگوار می‌تواند همکاران، صدمات رزمی در طول جنگ، طوفان، زلزله، بی‌خانمانی و از دست دادن شغل باشد.
بیشتر...
-
افسردگی
افسردگی چهارمین و بزرگ‌ترین عامل بیماری‌ها، در بین بیماری‌های غیر کشنده است. این بـیماری از عـلل پیشرو در ایجـاد ناتوانی در دنیا به شمار می‌رود، به‌طوری‌که در ۲۰ سال آینده دومین عامل منجر به ناتوانی در جهان خواهد شد. افسردگی با روند رو به رشد تکنولوژی، توسعه شهری، زندگی ماشینی، مشغله‌های فراوان کاری و سایر زمینه‌های اجتماعی، پیامدهای اجتماعی بسیاری نیز دربردارد.
بیشتر...
-
گذشت و قانون کامیون حمل زباله
بسیاری از افراد مانند کامیون‌های حمل زباله‌اند. آنان با انبوهی از زباله‌هایی مانند ناکامی، خشم، و ناامیدی در اطراف می‌گردند. وقتی آشغال در اعماق وجودشان تلنبار می‌شود، آنان به جایی احتیاج دارند تا آن را تخلیه کنند و گاهی اوقات روی تو خالی می‌کنند. وقتی کسی به تو بدی یا با تو بدرفتاری می‌کند، به خودت نگیر
بیشتر...
-
تکدی‌گری
متکدیان حرفه‌ای، سد راه نیازمندان واقعی شده و موجب بدبینی مردم نسبت به متکدیان می‌شوند. همچنین زندگی ماشینی امروز، مردم را از احوالات دیگران بی‌خبر ساخته است. نوع مردم از احوالات همسایگان و خویشان خود خبری ندارند. رسیدگی به نیازمندان، نیازمند شناخت است
بیشتر...
-
سبک زندگی در پرتو قرآن
اگر بپذیریم که زندگی انسان به صورت یک سبک، نظام و مدل منسجم صورت‌بندی می‌شود و در هر نظام و سبک زندگی‌ای، مجموعه‌ها و عناصری را ادیان ارائه داده‌اند، می‌توان مسأله این تحقیق را این‌گونه صورت‌بندی کرد که نظام و سبک زندگی مورد نظر اسلام بر اساس آیات قرآن چگونه سبکی خواهد بود
بیشتر...
-
نظام موضوعات و مفاهیم نظریه سبک زندگی اسلامی بر مبنای سیره علوی (علیه السلام) با تأکید بر نهج‌البلاغه
پژوهش حاضر با هدف تدوین مبانی نظریه سبک زندگی علوی و با این سؤال اساسی که آموزه‌ها، مؤلفه‌ها و مفاهیم سیره و سبک زندگی علوی چیست؟ انجام شده است. به دلیل استفاده از راهبرد نظریه داده بنیاد، مدل مفهومی و فرضیه مطرح نشد.
بیشتر...
-
مؤلفه‌های لذت‌بری سعادت‌نگر بر اساس منابع اسلامی: تدوین یک مدل مفهومی
درباره آنچه برای مردم احساس شادکامی و سعادتمندی می‌آورد رویکردهای مختلفی وجود دارد. این موضوع از دیرباز موردتوجه اندیشمندان، فلاسفه و روان‌شناسان بوده است. پژوهش حاضر با هدف تدوین مدل مفهومی لذت‌بری سعادت‌نگر بر اساس متون اسلامی (قرآن و حدیث) انجام شد.
بیشتر...
نگاهی به جریان انتقادی ناظر بر فیلم رستاخیز
هیاهویی به نام «تصویر معصومیت»
یکی از دشواری‌های قصه‌های مذهبی و آیینی، آشنایی مردم با روایتی است که ماجرای قصه را پیش می‌برد؛ ازاین‌رو هنرمند همواره در تلاش است تا منظری متفاوت و قالبی جذاب و غافلگیر کننده برای روایت داستانش بیابد که تا سر حد امکان، مخاطب را شگفت‌زده کند. به یاد بیاوریم که علی مؤذنی در مجموعه «دلاویزتر از سبز» قصه‌ای در مورد ماجرای کربلا دارد که از منظر ذو الجناح – اسب ابا عبدالله - روایت می‌شود و یا ماجرایی درباره حضرت علی از زبان چاه نخلستان روایت می‌کند.
بیشتر...
-
نرگس و مهارت حل مسأله
وقتی این ماجرا را از این خانم شنیدم، نکته‌ای را دریافتم که تا آن روز به آن کمتر توجه کرده بودم و آن اهمیت مهارت حل مسأله در زندگی و حتی دینداری ماست؛ چنان‌که در بالا می‌بینید، این کافی نیست که ما حکم شرعی را بدانیم و بنا داشته باشیم که به ضوابط دینی پای‌بند باشیم؛ بلکه در کنار آن باید در حل مسأله نیز مهارت داشته باشیم تا بتوانیم در شرایط دشواری از این دست بتوانیم آنچه را که خدا از ما خواسته به بهترین شکل ممکن انجام دهیم؛ به طوری که عرف و شرایط اجتماعی را هم رعایت کرده باشیم و به یقین می‌توان گفت که خدای تعالی نیز همین را از ما می‌خواهد
بیشتر...
 << صفحه قبلي   [3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ]   صفحه بعدی >>