جلسه ۹۷ از کلاس های زندگی معنوی

در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد:

به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک زندگی آل یاسین ؛ دکتر محمد تقی فعالی در ابتدا خلاصه ای از جلسه گذشته ( جلسه ۹۶ ) ارائه کرد و بعد از آن گفت : موضوع بحث در انابه وفایی، دومین درجه از باب چهارم کتاب منازل السائرین(انابه)، به اینجا رسید که آدمی باید به یک اقدام مهمی دست‌یازد و آن این است که تلاش و کاوش فراوان نماید جهت یافتن علل و آسیب‌های کم خدمتی به دیگران. همچنین بیان شد که خدمت‌رسانی انسان در چهار بخش جمادات، گیاهان، حیوانات و انسان‌ها قابل تصور است و در ادامه برای روشن شدن موضوع یک سلسله اصول و مقدماتی توضیح داده شد.
اصل اول: جهان هوشمند است.
عالَم هوشمنداست و علم در سراسر هستی جاری است. چرا که آنها خواست و نیت انسان را می فهمند و براساس آن تعاملی دو سویه و متقابل خواهند داشت. با اثبات هوشمندی کائنات، تعامل ما با تمام موجودات به ویژه جمادات، تعامل یک موجود حیّ یا موجود حیّ دیگر خواهد بود.
اصل دوم: جهان مسخّر بشر است.
خداوند جهان را به گونه ای آفرید و مسخّر نمود که در خدمت آدمی باشد، یعنی آدمی از منافع آن‌ها استفاده کند. اصل تسخیر هرگز به معنای مالکیت انسان نسبت به جهان نیست، بلکه جهان فقط یک مالک دارد و آن خداوند است.
اصل سوم: جهان به انسان خدمت‌رسانی می‌کند.
همراه شدن‌ها و همراه‌نشدن‌های جهان با انسان هر دو تحت اسم ربّ است. خداوند جهان را به گونه ای آفرید که هماهنگی در متن هستی و تکوین خداوند وجود دارد. (اصل هماهنگی در جهان هستی) همه چیز در عالم به همه چیز ربط دارد، منتها این ربط های بی نهایت را انسان نمی‌بیند و متأسفانه چون نمی بیند، آن را ناموجود می پندارد.

متن کامل و صوت این جلسه از کلاس های زندگی معنوی را می توانید در قسمت درس گفتارهای سبک زندگی ( جلسه ۹۷ ) دنبال کنید.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.