نگارش کتاب “سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد” به پایان رسید

به همت مؤسسه سبک زندگی

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین، نگارش کتاب “سبک زندگی امام جماعت در خانواده، جامعه و مسجد” اثر حجت‌الاسلام دکتر محمدتقی فعالی و دکتر مهدی فدایی پایان یافت.

بر اساس منابع سبک زندگی اسلامی، یک امام جماعت بر اساس منابع دینی در سه حوزه ارتباطی خانواده، جامعه و مسجد حداقل ۳۰ الگوی رفتاری را باید رعایت کند ازجمله: جذب حداکثری، همدلی، تناسب، ادب در گفتار، پاسخگویی، شوخ‌طبعی، بخشش، مدیریت خشم، کرامت انسانی، تغافل، عدالت، احسان، اخلاص، برنامه‌ریزی، نظارت مؤثر، شناخت مخاطب، موقعیت‌شناسی، توجه به پیام‌های غیرکلامی، انعطاف‌پذیری، خضوع.

در این اثر، با توجه به ساحت‌های مختلف سبک زندگی با محوریت ائمه جماعات، به بررسی الگوهای رفتاری در سه ساحت مهم خانواده، اجتماع و مسجد پرداخته شده است. ساحت مسجد، خود زیرمجموعه ساحت اجتماع است، اما از آنجا که یکی از مهم‌ترین شئون ائمه جماعات، شأن امامت در مسجد است، این حوزه به‌صورت مستقل در یک فصل بررسی شده است.

توجه به این مسئله نیز حائز اهمیت است که الگوهای رفتاری در سبک زندگی اسلامی، متنوع و گوناگون است. بررسی همه اینها در یک کتاب، امکان‌پذیر نیست. حجم بالای الگوهای رفتاری از یکسو و الزام مجری طرح در مورد حجم کار از سوی دیگر، هر انتخابی را دچار این اشکال می‌کند. لذا مؤلفین با رجوع به منابع موجود در روایات و آثار مرتبط، ذیل هر سه حوزه ارتباطی خانواده، جامعه و مسجد، در مجموع ۳۰ الگوی ارتباطی را در این کتاب بررسی کرده است.

بررسی این ۳۰ الگو بر اساس شاخص‌های ذیل صورت گرفته است:

۱میزان اثربخشی الگو در آن حوزه ارتباطی؛

۲ارتباط وثیق آن الگو با حوزه ارتباطی خانواده، محیط اجتماعی یا محیط مسجد؛

۳رصد آسیب‌های موجود میان روحانیون در سه حوزه ارتباطی خانواده، شهروندی و مسجد؛

۴عدم تکرار در متن.

مؤلفین به این مسئله واقف بوده‌اند که هر یک از این الگوها را می‌توان ذیل هر یک از این سه حوزه بحث کرد، لذا سعی شده با ملاحظه ۴ شاخص بالا و قدری نیز تجربه زیسته مؤلفین به‌عنوان مبلغ و روحانی دینی، الگوها استخراج و بحث شود.

شیوه بررسی به این نحو است که ذیل هر سه حوزه ارتباطی، ۱۰ الگوی رفتاری ذیل سه بحث «منبع الگو»، «تبیین الگو» و «ارائه نمونه و مصداق» بررسی می‌شود.

منبع الگو رفتاری آیه قرآن یا روایتی از منابع حدیثی خواهد بود. سپس بر اساس آن منبع و منابع مرتبط دیگر قرآنی روایی، به تبیین الگوی رفتاری در حوزه خانواده، جامعه و مسجد پرداخته شده و در پایان با محوریت امام جماعت به‌عنوان فاعل آن الگوی رفتاری، به ارائه نمونه و مصداق پرداخته می‌شود. 

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.