از رساله «الگوی تغذیه سالم در سبک زندگی اسلامی با نگرش به طب اسلامی» دفاع شد

در دومین جلسه دفاع از پایان‌نامه‌های دوره تخصصی سبک زندگی اسلامی؛

به گزارش اداره روابط عمومی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین؛ در دومین جلسه دفاع از پایان‌نامه‌های دوره تخصصی سبک زندگی اسلامی، رساله «الگوی تغذیه سالم در سبک زندگی اسلامی با نگرش به طب اسلامی»  نوشته حجت الاسلام حسن روشن مورد بررسی و دفاع قرار گرفت.

در این جلسه، مؤلف پایان‌نامه با تشریح و تبیین اهداف خود و روند تألیف پایان‌نامه، حوزه بهداشت و سلامت و تغذیه را از جمله موضوعات اولویت‌دار در عرصه سبک زندگی اسلامی دانست.

وی افزود: در فصل اول این پایان‌نامه کلیات پژوهش، مسائل مفهوم‌شناسی و ضرورت تبیین شده است و فصل دوم با عنوان مبانی نظری پژوهش، به مبانی معرفت‌شناسی، هستی‌شناسی، انسان‌شناسی، الهیاتی و دین‌شناسی اختصاص یافته است.

مؤلف، عنوان فصل سوم را اصول تغذیه دین بیان کرد که در آن پس از بیان جایگاه و اهمیت و هدف تغذیه در آموزه‌های دینی به ارائه مبانی و اصول و قواعد تغذیه سالم دینی از قبیل هرم غذایی، توجه به حلیت و حرمت و طیب و غیرطیب‌بودن و تعادل غذایی پرداخته شده است.

حسن روشن فصل چهارم را با عنوان نظام تغذیه سالم با رویکرد طب اسلامی عنوان کرد که دربردارنده مؤلفه‌های تغذیه سالم، آسیب‌شناسی تغذیه، بایدها و نبایدهای تغذیه سالم و آداب آن می‌باشد.

مؤلف رساله، نتیجه‌گیری را در قالب فصل پنجم مشتمل بر توجه به تنظیم و تدوین الگوهای کاربردی در حوزه سبک زندگی اسلامی براساس متون دینی و علمی بیان کرد.

در این جلسه دکتر فیروزی استاد راهنمای رساله ضمن بیان جایگاه و اهمیت پرداختن به موضوع تغذیه در سبک زندگی اسلامی و نحوه ورود تغذیه سالم به سبک زندگی مردم، این رساله را به عنوان شروع کار گسترده‌ای دانست که باید در زمینه تغذیه در اسلام پرداخته شود.

در ادامه دکتر سلطانی استاد داور این جلسه نکاتی را در مورد موضوع ترکیب و فرایند تدوین این پایان‌نامه نکاتی را یادآور شد.

* مباحث فصل اول بسیار ارزنده است.

* در فصل دوم زحمت زیادی کشیده شه اما این رساله یک حلقه  مفقوده دارد و آن ترکیب غذا در سبک زندگی است، ترکیب غذا در ایران امروزه مطابق با فرهنگ غربی است که مضر به جامعه است.

* بحث ترکیب در الگوسازی تغذیه بحث بسیار مهمی است.

* طب اسلامی قطعاً داریم اما به عنوان دستگاه علمی دقیق که به سؤالات پاسخ دهد نداریم.

* بهتر بود در مبانی بیشتر از روایات استفاده می‌شد.

در این جلسه دکتر فعالی استاد مشاور پایان‌نامه ضمن اظهار خرسندی از برگزاری این دفاعیه، نکات مورد نظر اساتید را تایید نموده و موضوع پایان‌نامه را جالب توجه دانست و افزود: اینکه نوع غذا در اخلاق انسان تأثیرگذار است مطلب مهم و ارزشمندی است.

این جلسه با ارائه توضیحاتی از طرف مؤلف رساله و بیان نکاتی چند توسط اساتید ادامه یافت.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.