اقسام و شیوه‌های تولید پورنوگرافی

نویسنده: سیدیحیی مرتضوی

اقسام و شیوه‌های تولید

هرزه نگاری در یک تقسیم‌بندی کلی بر اساس محتوا به دو دسته تقسیم می‌شود:

الف) هرزه‌نگاری مستقیم (یا وقیح)

این‌گونه هرزه‌نگاری، تصاویر وقیح و بسیار زننده و صحنه هایی را شامل می شود که به‌طور واضح و مستقیم شهوت انگیز هستند.  نشان دادن تصاویر نزدیک از اندام تناسلیِ تحریک‌شده و اعمال جنسی دارای دخول از این موارد هستند.

ب‌)    هرزه‌نگاری غیرمستقیم

هرزه‌نگاری غیرمستقیم  در مقابل هرزه‌نگاری مستقیم قرار دارد و محصولاتی را شامل می‌شود که وابسته به نشان دادن صحنه‌هایی است که به‌طور غیرمستقیم و اشاره‌ای، شهوت‌انگیزند. هرزه‌نگاری غیرمستقیم، تصاویر و مطالب و محصولاتی را شامل می‌شود که دارای صحنه‌های فرهنگی، صحنه‌های وسوسه جنسی و سکس ساختگی باشد.
از نظر روش تولید و توزیع نیز می‌توان هرزه‌نگاری را به دو نوع تقسیم نمود:

۱.     شیوه‌های ساده

این قسم از هرزه‌نگاری، خود به روش‌ها و شیوه‌های مختلفی تولید می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

الف) نقاشی و حکاکی

حکاکی و نقاشی، کهن‌ترین شیوه برای بیان تمایلات و هیجانات جنسی معمولاً مردان و تحریک و برانگیختن میل جنسی زنان بوده است.
آنچه امروزه به‌عنوان هرزه‌نگاری (صرف‌نظر از هرزه‌نگاری متنی و نوشتاری) می‌شناسیم، با نخستین خطوط حکاکی و نقاشی بر دیواره غارها شکل‌گرفته ازاین‌رو، به‌جرأت می‌توان گفت که نخستین شیوه هرزه‌نگاری، حکاکی و نقاشی بوده است.

ب‌)    هرزه‌نگاری نوشتاری

هرزه‌نگاری نوشتاری یا متنی هم، از نظر قدمت در زمره قدیمی‌ترین شیوه‌های تولید و توزیع هرزه‌نگاری به شمار می‌رود. بهره‌گیری از واژه‌های تحریک‌آمیز با اتکا به قدرت تخیل و تصویرسازی ذهنی خواننده، ماهیت اصلی هرزه‌نگاری نوشتاری را تشکیل می‌دهد که با وجود پیشرفت‌های روزافزون شیوه‌های هرزه‌نگاری، به جهت سادگی فناوری ساخت و توزیع، امکان استفاده ساده‌تر و خطر کم‌تر از جهت شناسایی شدن، همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است.

ج‌)    هرزه‌گویی یا هرزه درایی

مفهوم و ماهیت هرزه‌نگاری اساساً تصویرگرانه است. ازاین‌رو، بخش عمده‌ای از آثار هرزه نگارانه از طریق عکس، فیلم و متن تهیه و توزیع می‌شود. باوجوداین، نمی‌توان تأثیر و گسترش هرزه‌نگاری صوتی را نادیده گرفت، به‌ویژه در چند دهه اخیر که دسترسی به وسایل ارتباطی همچون تلفن‌های همراه و فضای مجازی همگانی و آسان شده است. هرزه‌نگاری صوتی که از طریق واژه‌ها و تصویرسازی ذهنی مبتنی بر صوت انسان و جابه‌جایی لحن و صوت و صدا انجام می‌گیرد با عنوان «هرزه‌درایی» یا «هرزه‌گویی» شناخته می‌شود، و آن عبارت است از تمایل داشتن به ادای کلمات زشت و وقیح به‌منظور تحریک و ارضای جنسی.
یکی از رایج‌ترین گونه‌های هرزه‌درایی، «هرزه‌درایی تلفنی»  است که عبارت است از لذت جنسی به‌وسیله تلفن زدن به جنس مخالف و ادای حرف‌های زشت و وقیح به‌منظور تحریک و همچنین پیشنهاد ملاقات و ایجاد رابطه جنسی.

۲.     شیوه‌های مدرن و پیشرفته

این قسم از هرزه‌نگاری نیز خود به روش‌ها و شیوه‌های مختلفی تولید می‌شوند که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

الف) رسانه

امروزه رسانه‌ها، سرشار از پیام‌ها و تصویرهای اغواکننده جنسی هستند. در سال‌های اخیر، توجه بیشتری به تأثیر رسانه‌ها بر رفتارهای جنسی جوانان شده است که نتیجه آن‌ها بدین شرح است:
‌أ. نوجوانان سیزده‌ تا چهارده‌ساله، رسانه‌ها را مهم‌ترین منبع اطلاعاتی خود برای مسائل جنسی می‌دانند.
‌ب. نیمی از نوجوانان و جوانان از برنامه‌ها و فیلم‌های تلویزیونی ماهواره، مسائل زیادی درباره بارداری و شیوه‌های ضدبارداری آموخته‌اند.
‌ج. حدود ۴٠ درصد جوانان اعلام کرده‌اند که از برنامه‌های تلویزیون آموخته‌اند تا چگونه برای صحبت با دوست‌پسرها و دوست‌دخترهای خود درباره مسائل جنسی اقدام کنند.
بر پایه گزارش «انجمن روان‌شناسی آمریکا»، همه‌ساله جوانان این کشور با ١۴ هزار تصویر یا پیام جنسی روبه‌رو می‌شوند. همچنین بر پایه بررسی انجمن کایزر، ٧۵ درصد برنامه‌های تلویزیونی دربردارنده مسائل جنسی است و در هر ساعت، شاهد شش صحنه جنسی هستیم.
تماشای شبکه‏های ماهواره‏ای، از شیوه‌های جدیدِ گذرانِ اوقات فراغت برای افراد و خانواده‏ها است. این شبکه‏ها از ویژگی‏ها، جذابیت‏ها و تنوع بسیاری برخوردارند و مخاطب آن‏ها روز‏به‏روز در حال گسترش است.

ب‌)    رایانه

رایانه محصول حیرت‌انگیز تفکر بشری طی سالیان اخیر است که امروزه به نحوی شگفت‌انگیز وارد ساختار زندگی انسان‌ها شده است. ورود این ماشین متفکر به عرصه حیات آدمی، اساس زندگی وی را دگرگون ساخته است.
بشر در ۵۰ سال گذشته از هر دوره دیگر تاریخ، پیشرفت‌های بیشتری داشته است. یکی از دلایل آن، پیشرفت سریع فناوری رایانه است.  علی‌رغم همه محاسن رایانه، جنبه‌های منفی آن نیز قابل‌توجه است. ازجمله در زمینه جرائم علیه اخلاق و عفت عمومی، منشأ تأثیرات شگرفی در حوزه تولید و توزیع آثار هرزه نگارانه گردید. به‌گونه‌ای که می‌توان در عصر حاضر از غلبه پورنوگرافی رایانه ای (Cyperporn) سخن گفت. با توسعه تکنولوژی کامپیوتر و گسترش شبکه جهانی اینترنت، پورنوگرافی حالت پیوسته و ارتباط برخط (Online) پیداکرده است؛ چراکه تکنولوژی امکان انتقال به شکل تصاویر ساکن و یا متحرک و زنده را فراهم آورده است. حتی محصولات موجود در مراکز نمایشی و کتاب‌فروشی‌های ویژه سنتی نیز از این طریق در دسترس است. اگرچه این بازار در مراحل اولیه توسعه قرار دارد، اما تحولات گوناگونی را در این عرصه می‌توان در آینده انتظار داشت. آمارهایی که توسط برخی از این سایت‌ها -حتی در گوشه آن- در مورد تعداد بازدیدکنندگان ارائه می‌شود معرف میزان مراجعه به این سایت‌ها است. توسعه «پورنورایانه» سبب بروز نگرانی‌هایی در میان والدین شده است، چراکه عملاً کنترل بر دسترسی به سایت‌های «پورنوگرافیک» به‌ویژه در کشورهایی که دولت‌ها مبادرت به فیلترگذاری بر سایت‌ها نمی‌کنند بسیار محدود است. زیاده‌روی بسیار برخی از گردانندگان این سایت‌ها و آمیخته‌سازی این نوع فعالیت‌ها با سوء استفاده جنسی از کودکان، موج جدیدی از اقدامات را به‌وجود آورده است و در خیلی از کشورهای اروپایی عملاً پلیس مبادرت به شناسایی این سایت‌ها و دستگیری گردانندگان آن‌ها می‌ کند، هرچند که حجم آن‌ها که شناخته می‌شود در مقایسه با آنچه که در حال فعالیت است بسیار اندک است.

یک) بازی‌های رایانه

بازی‌های رایانه‌ای هرزه نگارانه که قدمت آن‌ها تقریباً به ساخت نخستین رایانه‌ها بازمی‌گردد، یکی از مهم‌ترین معضلات تربیتی کودکان و نوجوانان است که در ۲ دهه اخیر رشد و توسعه چشم‌گیری داشته است. در نوامبر ۲۰۰۵ یک جستجوی گوگل برای Strip poker pc  بیش از ۲ میلیون نتیجه داشت.

دو) تغییرات گرافیکی

برخی آثار هرزه نگارانه به‌صورت دیجیتال در نرم‌افزارهای گرافیکی ساخته می‌شوند. این عمل ممکن است تغییرات جزئی در عکس‌ها برای بهبود ظاهر مدل‌ها، تولید عکس‌های غیرواقعی و حتی تولید مخلوقات غیرواقعی را دربربگیرد.
از سوی دیگر، خلق آثار هرزه نگارانه کاملاً گرافیکی که بسیار واقعی به نظر می رسند،  سبب بروز مشکلات اخلاقی و قانونی جدیدی شده است.

سه) اینترنت و فضای سایبر

در دو دهه گذشته، عمومی شدن استفاده از اینترنت با تغییرات گسترده‌ای در همه ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی همراه بوده است. صنعت هرزه‌نگاری ازجمله عرصه‌هایی است که با استفاده از بستر اینترنت رشد چشم‌گیری پیدا کرد، تا جایی که حالا شکل‌های گوناگون آن در اغلب کشورها به یکی از آسیب‌ها و معضلات جدی فضای مجازی تبدیل شده است. یکی از مهم‌ترین خطرات استفاده نوجوانان از اینترنت، بازدید از سایت‌های پورنو و مشاهده هرزه نگاری هایی است که به سهولت از طریق اینترنت در دسترس افراد قرار می گیرد. اشخاصی که هیچ‌گاه حاضر نبودند به فروشگاه‌های ویژه بزرگ‌سالان رفته و محصولات هرزه‌نگاری را خریداری یا کرایه کنند، اینک می‌توانند به‌راحتی و تنها با یک فشار انگشت، تصاویر و فیلم‌های هرزه‌نگاری را از اینترنت بارگیری (دانلود) کنند.
اینترنت به‌واسطه داشتن سه ویژگی، مهم‌ترین منبع اشاعه هرزه‌نگاری است، این سه مشخصه عبارت‌اند از: ۱) قابلیت دسترسی آسان کاربران به آن ۲) استطاعت داشتن همگان در پرداخت بهای آن ۳) ناشناس ماندن مصرف‌کنندگان آن.
خدمات شبکه ای اینترنت برای توزیع آثار هرزه نگارانه بسیار گسترده است که رایج ترین آن‌ها عبارت‌اند از:
•    اتاق های گفتگو:  یکی از کاربردهای ارتباطی اینترنت اتاق‌های گفتگو است که کاربران می توانند بنا به موضوع مورد علاقه خود، اتاق مورد نظر را انتخاب و برای گفتگو با دیگر علاقه‌مندان وارد آن اتاق مجازی شوند. گفتگو پیرامون مسائل جنسی و مطالب هرزه و تحریک‌آمیز، بخشی از موضوعات اتاق‌های گفتگو است. از طرفی، امروزه، استفاده از میکروفون و دوربین در اتاق های گفتگو، زمینه را برای ساخت یک فیلم هرزه‌نگارانه مهیا کرده است.
•    پست الکترونیک:  پست الکترونیک یکی از محبوب ترین و مرسوم ترین سرویس های ارتباطی شبکه های رایانه ای است. برخی سایت های هرزه‌نگاری به منظور این‌که فایل‌ها، اخبار و محصولات مورد انتخاب و علاقه افراد را به‌صورت زمان بندی تعریف شده به نشان پست الکترونیک آنان ارسال کنند، اقدام به ثبت‌نام و عضوگیری می‌نمایند که یکی از شیوه‌های مؤثر در توزیع آثار هرزه‌نگارانه به شمار می رود.
•    اسپم:  نامه های الکترونیک که بدون درخواست دریافت‌کننده برای او ارسال می گردد. این پیام معمولاً شامل تبلیغات سایت‌ها، ویرویس ها و یا فایل های هرزه نگاری است. برخی براساس محتوای هرزه نگارانه نامه های الکترونیک ناخواسته (Spam)، معادل «هرزنامه» را برای آن برگزیده اند.
•    اخبار یوزنت:  این سرویس اینترنتی، امکان خواندن اخبار عمومی را روی صفحه مخصوصی (تخته سیاه) میسر می سازد یا آن را ارسال می کند. فایل‌های متن ممکن است توأم با فایل‌های صوتی، عکس، تصویر و یا ویدیویی باشد که برحسب تعداد زیاد موضوعات تخته ها در اینترنت به هزاران عنوان و بخش، یعنی گروه های خبری تقسیم  شوند. امروزه، شیوه‌های نشر و توزیع آثار هرزه‌نگارانه از طریق فضای مجازی به‌صورت غیرقابل تصوری در حال افزایش است، ازاین‌رو، محدود و محصور کردن این شیوه ها به موارد مذکور امری غیرمنطقی است.

چهار) گوشی های تلفن همراه

گوشی‌های تلفن همراه از زمانی که قابلیت عکس‌برداری، فیلم‌برداری و نمایش عکس و فیلم را پیدا کردند، به‌عنوان یکی از رایج‌ترین و مهم ترین وسایل توزیع و تولید آثار هرزه نگارانه به شمار می روند. آن‌چه گوشی تلفن همراه را در صدر وسایل تولید و توزیع هرزه نگاری قرار می دهد، فناوری انتقال اطلاعات است که تکنولوژی آن به‌صورت فزاینده ای در حال توسعه است.
انتقال و توزیع آثار هرزه‌نگارانه از این طریق هرچند که به جهت به اشتراک گذاشته شدن، سود و منفعتی را متوجه سازندگان این محصولات نمی کند، اما زمینه ساز بسیاری از بزهکاری ها و کجروی های اجتماعی می شود، زیرا در این شیوه، افراد بدون نیاز به رایانه یا لب تاب، شبکه، برق و حتی ساکن بودن گیرنده و فرستنده و از همه مهم تر بدون هیچ هزینه ای و در هر شرایطی با شناخت یا بدون شناختِ طرف مقابل می توانند مطالب هرزه را ارسال و دریافت کنند. درنتیجه، جمعیت زیادی با سهولت بسیار به آثار هرزه نگارانه دسترسی می یابند. ازاین‌رو، این شیوه نشر و انتقال را می توان تحولی عظیم در صنعت توزیع آثار هرزه نگارانه دانست.

پنج) شبکه اجتماعی مجازی

شبکه اجتماعی مجازی یا شبکه اجتماعی اینترنتی، وبسایت یا مجموعهای از وبسایتهایی است که به کاربران امکان میدهد، علاقهمندیها، افکار و فعّالیتهای خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.
ازجمله خطرهای این شبکه‌ها، پرداختن آسان و فراوان به امور هرزه‌نگاری با امکان توسعه و تبلیغ و معرفی آن در سطح وسیع کاربران و مخاطبین این شبکه‌هاست و این زمانی خطرناک‌تر می‌شود که به‌دلیل وجود گوشی‌های هوشمند در اختیار تقریبا همه اقشار جامعه و وسعت این شبکه‌ها که بعضا نظارت بر آن‌ها هم مشکل است، سرعت انتقال اطلاعات غیرقابل تصور می‌شود و به‌دلیل شخصی قلمداد شدن تلفن‌های همراه امکان نظارت والدین نیز بسیار محدود شده است.

پایش سبک زندگی، سال چهارم، شماره ۱۷، بهمن۱۳۹۵، صفحات ۶۵-۶۸.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.