برگزاری دوره های تخصصی و پودمانی سبک زندگی اسلامی

از جمله فعالیت‌ها و دستاوردهای مرکز تخصصی سبک زندگی آل یاسین، برگزاری دوره‌های تخصصی و پودمانی سبک زندگی اسلامی بوده که به عنوان یکی از مؤثرترین راههای توسعه و انتقال مفاهیم سبک زندگی اسلامی در دستور کار این مرکز قرار گرفته است و با الهام از فعالیت‌های آموزشی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین و تجربه موفقی که در سابقه عملکرد آن در عرصه فعالیت‌های آموزشی وجود دارد اقدام به برنامه‌ریزی و اجرای دوره‌های تخصصی و پودمانی نموده است.

نهادینه‌سازی فرهنگ ناب، زمینه‌سازی برای تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه، پیشگیری از نفوذ فرهنگ‌های غیراسلامی و مقابله با آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی، ارتقاء فرهنگی جامعه، تربیت نیروهای انسانی کارآمد و استفاده از ظرفیت حوزویان در راستای نهادینه‌سازی و توسعه سبک زندگی اسلامی را می‌توان از جمله اهداف برگزاری این دوره‌ها توسط مرکز تخصصی آل یاسین و مؤسسه سبک زندگی آل یاسین دانست.

در این گزارش نگاهی اجمالی به روندی برگزاری و نتایج این دوره‌ها خواهیم داشت که نشان می‌دهد مسیر مناسبی برای دستیابی به اهداف فوق گشوده شده است.

— یکی از این دوره‌های برگزار شده «دوره تخصصی تربیت مربی سبک زندگی اسلامی» است که از ابتدای سال تحصیلی ۱۳۹۳ توسط مؤسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شده است. این دوره با جذب ۱۵ نفر از طلاب و فضلای سطح ۳ و ۴ حوزه به صورت آموزش و پژوهشی با بهره‌گیری از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه در ۴ ترم برگزار شد و دانش‌پژوهان موفق به تألیف پایان‌نامه‌های خود گردیدند. عناوین پایان‌نامه‌ها به شرح ذیل عبارتند از:

مهارت ارتباط کلامی همسران در سبک زندگی اسلامی، انواع تعارضات زناشویی در ایران و راهکارهای برون رفت (با تاکید بر سبک زندگی اسلامی)، الگوی مواجهه با مخالفان در سبک زندگی اسلامی، جشن طلاق در ایران «نشانه شناسی، سبب شناسی، درمان»، الگوی تغذیه در سبک زندگی اسلامی با نگاه به طب اسلامی، الگوی ارتباط جنسی همسران در سبک زندگی اسلامی، مدیریت خشم از منظر قرآن و حدیث، نقش و جایگاه اسوه در نهادینه‌سازی سبک زندگی با نگرشی به نهج‌البلاغه، ضرورت ها، کارکردها و موانع تحقق امر به معروف و نهی از منکر در سبک زندگی اسلامی، نقش نمادها و نشانه‌ها در سبک زندگی، سیمای شیعه در آیات، روند تغییر مصادیق خشونت بار در بازی های رایانه ای، سبک ترس و بقا از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ و تاثیر آن در الگوی سبک زندگی اسلامی، بررسی الگوهای پوشش از منظر معصومان:از عصر پیامبر اکرم۶تا زمان امام عصر۷، ازدواج سفید در ایران (نشانه‌شناسی، سبب‌شناسی و درمان)، نقش و جایگاه حیا در سبک زندگی اسلامی

— «دوره تخصصی تربیت مربی خانواده» از دیگر دوره‌های تخصصی و پودمانی است که توسط مؤسسه سبک زندگی آل یاسین و مرکز تخصصی آل یاسین برگزار شده است.  در این دوره که به صورت کارگاهی برگزار شد، تعداد ۲۰ نفر از طلاب حوزوی آموزش‌های لازم را با ارائه استاد محمدعلی جمشیدی فرا گرفتند. عناوین دروس این دوره عبارتند از: کلیات و مفاهیم، اخلاق در خانواده، رضایت در زندگی، آرامش در خانواده، صمیمیت در خانواده، محبت ورزی در خانواده، تغییر نگرش در خانواده، سازگاری، تفاهم و همدلی، احترام در زندگی، اعتماد.

— «دوره تخصصی تربیت مربی مهارت‌های زندگی» دیگر دوره‌ای است که با حضور ۲۰ نفر از طلاب حوزوی در قالب کارگاه آموزشی در اسفند ۹۵ و فروردین ۹۶ با ارائه استاد محمدعلی جمشیدی و با عناوین درسی ذیل برگزار شد.

کلیات و مفاهیم، شیوه‌های برگزاری کارگاه، مهارت خودآگاهی و عزت نفس، مهارت‌های ارتباطی مهارت همدلی، مهارت خودباوری، جرأتمندی و ابراز وجود، مهارت حل مسئله و تصمیم، مهارت تفکر سالم و تفکر خلاق، مهارت تفکر نقاد، مهارت مدیریت خشم، مهارت مدیریت استرس، مهارت مدیریت خلق منفی، مهارت مدیریت زمان و برنامه‌ریزی، مهارت شاد زیستن، مهارت تغییر و اصلاح رفتار.

— از جمله دوره‌های برگزار شده توسط مؤسسه سبک زندگی و مرکز تخصصی آل یاسین، «دوره تخصصی تربیت مربی سبک زندگی قرآنی» است که از مهرماه ۱۳۹۳ با ارائه استاد دکتر محمدتقی فعالی در ۸۰ جلسه درسی با حضور ۲۰ نفر از طلاب حوزوی برگزار شده است. عناوین درسی این دوره عبارتند از: کلیات و مفاهیم، شکر، توبه، صبر، صدق، حسن خلق، تواضع، ادب، توکل، اخلاص، آرامش، خودباوری، بخشش و گذشت، معرفت و توحید.

— «دوره پودمانی مبانی سبک زندگی اسلامی» نیز در اردیبهشت ۹۶ با شرکت ۱۵ نفر از طلاب حوزوی برگزار شد. در این دوره استاد محمدتقی فعالی، ضمن تشریح مبانی سبک زندگی اسلامی، تبیین رویکردهای موجود در سبک زندگی شامل: رویکرد جامعه شناختی، رویکرد روان‌شناسی، آسیب‌ها و موانع تحقق سبک زندگی اسلامی در ایران و راهکارهای تحقق سبک زندگی در ایران را تبیین نمودند.

— برگزاری «دوره پودمانی تربیت مربی سبک زندگی ناظر به مهارت‌های زندگی» با حضور ۱۵ نفر از فراگیران دارای سطح تحصیلی کارشناسی ارشد در زمینه مشاوره از دیگر دوره‌های برگزار شده توسط مؤسسه سبک زندگی و مرکز تخصصی آل یاسین است. این دوره در زمستان ۱۳۹۵ در شهرستان کاشان با ارائه ۵ تن از کارشناسان مؤسسه آل یاسین آقایان عباس آزاد، مهدی بهشتی، سلمان قاسمی، حسن روشن و محمدرضا آتشین‌صدف برگزار شد.

— «دوره پودمانی سبک زندگی اسلامی با تاکید بر تغذیه در ماه رمضان» در زمستان ۱۳۹۵ در اداره اوقاف شهر قم و با شرکت ۲۷ نفر از طلاب حوزوی با ارائه آقای حسن روشن از کارشناسان مؤسسه آل یاسین برگزار شد.

— «دوره پودمانی خانواده و فضای مجازی با رویکرد سبک زندگی اسلامی» را می‌توان از دیگر دوره‌های برگزار شده دانست که در حوزه علمیه خواهران شهر قروه کردستان در اسفند ۹۵ با ارائه آقایان عباس آزاد و مصطفی اسماعیلی از کارشناسان مؤسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.

— برگزاری «دوره پودمانی سبک زندگی اسلامی» با حضور ۴۰ نفر از طلاب حوزوی سطح ۳و۴ را می‌توان از دیگر دوره‌هایی نام برد که توسط مؤسسه سبک زندگی آل یاسین در مؤسسه فرهنگی میقات در زمستان ۹۴ برگزار گردید.

در این دوره مباحث ذیل توسط کارشناسان مؤسسه آل یاسین آقایان عباس آزاد، حمید فلاحتی و محمدرضا آتشین‌صدف ارائه گردید:

مهارت جرأت‌مندی و اعتماد به نفس، مهارت خود آگاهی، مهارت تفکر نقاد، مهارت حل مسئله و تصمیم‌گیری، مقابله با هیجان، آرامش، مهارت تفکر خلاق.

— از جمله دیگر دوره‌های پودمانی برگزار شده توسط مؤسسه سبک زندگی آل یاسین، «دوره مهارت‌های زندگی با رویکرد سبک زندگی قرآنی» است که در شهر یزد در خرداد، تیر و مهرماه ۱۳۹۵ برگزار شد.

در این دوره که به صورت کارگاهی و با حضور ۱۰۰ نفر از علاقمندان با همکاری شهرداری یزد برگزار شد، موضوعات ذیل توسط کارشناسان مؤسسه آل یاسین، آقایان عباس آزاد، سیدیحیی مرتضوی، محمدرضا آتشین‌صدف، حمید فلاحتی و مهدی هادی ارائه گردید.

مهارت همسرداری، سبک زندگی اسلامی، مهارت‌های ارتباطی، رضایتمندی از زندگی، مهارت مدیریت خشم، مهارت فرزندپروری، مهارت خودآگاهی، اصول و فنون مشاوره، هویت و نوجوانی، رضایتمندی از زندگی، خانواده پایدار.

— «دوره پودمانی سبک زندگی اسلامی» در بهمن سال ۹۵ با همکاری کمیته امداد امام خمینی در قم، دیگر دوره‌ای است که توسط مؤسسه سبک زندگی و مرکز تخصصی آل یاسین با حضور ۲۰۰ نفر از بهره‌وران برگزار شد. در این دوره ۷ تن از کارشناسان مؤسسه آقایان عباس آزاد، مهدی جعفرزاده، کاظم مطلبی، مجید استادی، محمد صیامی، مهدی عباسی و محمد مرادی به ارائه موضوعات پرداختند.

— «دوره سبک زندگی اسلامی با تاکید بر مهارت‌های زندگی» نیز از جمله دوره‌های برگزار شده به صورت کارگاهی است. این دوره از فروردین ۹۴ تا خرداد ۹۶ برای ۲۰۰ نفر از مادران و دختران ابتدایی، دبیرستان و دانشگاهی در شهر قم با همکاری مؤسسه خیریه مهر حسین۷برگزار شد و در آن موضوعات ذیل توسط کارشناسان مؤسسه آل یاسین آقایان سید محمد امام، سلمان قاسمی، مهدی بهشتی، مجید استادی، کاظم مطلبی، محمد مرادی و محمد صیامی ارائه گردید: مهارت فرزندپروری، مهارت مدیریت خشم، مهارت خودآگاهی، آرامش، رضایتمندی از زندگی، خانواده پایدار، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی.

— مؤسسه سبک زندگی آل یاسین و مرکز تخصصی آل یاسین دوره دیگری را با عنوان «سبک زندگی با تاکید بر مهارت‌های زندگی» به صورت کارگاه آموزشی برای ۳۰۰ نفر از دانش‌آموزان دختر و پسر دبیرستانی در اردیبهشت ۱۳۹۵ برگزار کردند.

این دوره در بخش هندودر شهرستان شازند اراک با ارائه کارشناسان مؤسسه آقایان کاظم مطلبی، سیدیحیی مرتضوی، مهدی بخشیان، محمدحسین صغیر، حسن زنده دل و سلمان قاسمی و با موضوعات ذیل برگزار شد:

مهارت خودآگاهی، مهارت مدیریت خشم، شبکه‌های اجتماعی، بهداشت معنوی، مهارت خودآگاهی، آموزش‌های قبل از ازدواج، مهارت فرزندپروری.

— دوره دیگر تحت عنوان «سبک زندگی اسلامی با تأکید بر مهارت‌های زندگی» در اسفند ۹۴ برای ۱۵ نفر ازکارشناسان و مشاوران مراکز و پایگاه‌های سلامت شهر قم در قالب کارگاه آموزشی با همکاری مرکز بهداشت قم برگزار شد که در آن موضوعات: مهارت فرزندپروری، مهارت مدیریت خشم و بهداشت معنوی توسط آقایان عباس آزاد، محمدرضا آتشین‌صدف و حمید فلاحتی از کارشناسان مؤسسه آل یاسین ارائه گردید.

مرکز تخصصی آل یاسین هم اکنون در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری دوره‌های متعدد دیگری است که در آن گروه‌ها و اقشار مختلف، آموزش‌های مرتبط با سبک زندگی اسلامی را فراگیرند تا زمینه مناسبی برای توسعه و نهادینه‌سازی سبک زندگی اسلامی در جامعه فراهم گردد.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.