تألیف کتاب آناناس؛ راهنمای سلامت جنسی همسران به اتمام رسید

یکی از موضوعاتی که در سال‌های اخیر در موضوعات مربوط به خانواده و ارتباطات زناشویی اهمیتی یافته، مسئله سلامت جنسی به معنای بهره‌مندی از آسایش جسمی، عاطفی، ذهنی و اجتماعی در زمینه جنسی است. این اهمیت به‌گونه‌ای است که در حال حاضر موضوع سلامت جنسی یکی از اولویت‌های سلامت‌های همگانی به شمار می‌آید.
یکی از دلایل اهمیت مذکور آسیب‌ها و پیامدهای گسترده فردی، خانوادگی و اجتماعی آن است که طیفی از مسائلی همچون هرزه‌نگاری، روابط پیش از ازدواج، روسپی‌گری، خشونت جنسی، فرار دختران از خانه، ازدواج سفید، خیانت زناشویی، بیماری‌های آمیزشی و نارضایتی همسران از روابط جنسی را در برمی‌گیرد.
در آموزه‌های دینی، ارضای نظام‌مند و صحیح نیازهای جنسی ازجمله مهم‌ترین کارکردهای خانواده برشمرده شده است. دین اسلام با مشروع دانستن ارضای نظام‌مند تمایلات جنسی و تأکید بر استحباب آن، ازدواج و تشکیل خانواده را راهکاری درست برای تأمین این نیاز دانسته و با تأکید بر رعایت فرایند ارتباط جنسی همسران همچون پیش‌نوازی، تکنیک‌های معاشقه، رعایت عواطف و احساسات همسر از آغاز تا پایان رابطه جنسی، بیان ابعاد زمانی، مکانی، شیوه‌های رابطه جنسی و حتی راهکارهای تقویت قوای جنسی آموزه‌های مهم و کاربردی خود را برای دستیابی و حفظ سلامت جنسی همسران ارائه کرده است.
بااین‌حال، امروزه رابطه جنسی همسران دستخوش آسیب‌های مختلفی در عرصه‌های مختلف شده که یکی از مهم‌ترین آن‌ها مشاهده تصاویر، فیلم‌ها و داستان‌های مستهجن است که از آن به هرزه‌نگاری تعبیر می‌شود. در محصولات هرزهنگارانه ویژگی‌های روحی و شخصیتی زن نادیده گرفته شده و زنان به‌عنوان کالایی جنسی معرفی شده و صرفاً بر اساس ویژگی‌های جسمانی، جذابیت جنسی و توانایی در ارائه خدمات جنسی در نظر گرفته می‌شوند. کاربران پورنو رفته‌رفته برداشت‌های نادرستی نسبت به زن پیدا نموده و به دلیل مشاهده زنان مختلف با ویژگی‌های جسمانی متفاوت، از صمیمیت واقعی با زنان و ازدواج با آنان دچار هراس می‌شوند. همچنین الگوبرداری جنسی، اعتیاد جنسی، تجاوز و خشونت جنسی و نیز افزایش آستانه تحریک جنسی حتی با همسر خود از دیگر پیامدها و آسیب‌هایی است که در اثر مشاهده محصولات هرزه‌نگارانه گریبانگیر کاربران می‌شود.
خیانت و روابط خارج از چارچوب ازدواج نیز یکی از آسیب‌های مهم زندگی مشترک، به شمار می‌رود. اگرچه در حال حاضر آمار رسمی و مستندی در مورد خیانت وجود ندارد، اما برخی از گزارش‌ها گویای گستردگی آن در میان همسران است. زنان اغلب به دلیل عشق، دوستی و صمیمیت وارد روابط نامشروع می‌شوند و کمتر پیش می‌آید که زنی به خاطر مسائل جنسی مرتکب خیانت شود؛ درحالی‌که مردان بیشتر به خاطر کنجکاوی جنسی دست به خیانت می‌زنند. در هر صورت، خیانت چه از طرف مرد و چه از طرف زن بروز یابد، پیامدها و آسیب‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی و حقوقی عمیق و مهمی بر روابط زناشویی می‌گذارد؛ اما بیش از همه، به همسری که مـورد بـی‌وفایی واقـع شده، آسیب خواهد زد و موجب نابسامانی بـهداشت روان و از دسـت دادن تعادل عاطفی و رفتاری وی خواهد شد. از بین رفتن حس اعتماد میان زوجین، از دست دادن هویت، از بین رفتن حس منحصربه‌فرد بودن، از دست رفتن عزت‌نفس، از دست رفتن ایمان و باورهای مذهبی، از دست دادن ارتباط با دیگران و گوشه‌گیری و از دست رفتن عزم و اراده ازجمله این آسیب‌هاست.
بی‌وفایی و خیانت تحت تأثیر عوامل فراوانی پدید می‌آید که طیفی از نارضایتی زناشویی و جنسی، مشکلات ازدواج همچون ازدواج تحمیلی، زمینه‌های شخصیتی همچون روحیه تنوع‌طلبی و زمینه‌های موقعیتی همچون ارتباط نزدیک و مستمر با جنس مخالف در محیط کار را شامل می‌شود.
برای مقابله با این پدیده شوم و خانمان‌برانداز راهکارهای مختلفی در عرصه فردی، خانوادگی و قانونی ارائه شده است؛ ازجمله اینکه لازم است همسران علاوه بر توجه به نیازهای یکدیگر و رعایت تعهدات زناشویی، به هشدارها و نشانه‌های خیانت حساسیت داشته باشند، بی‌آنکه نگاهی بدبینانه و همراه با سوءظن به همسر نشان دهند یا این حساسیت و بدبینی را در وی ایجاد کنند.

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.