توحید صدوق: جلسه بیست و یکم (صوت و متن)

استاد: دکتر محمدتقی فعالی (صوت و متن)

توحید صدوق، جلسه بیست و یکم 13/ 2/ 1394

در جلسه قبل بیان شد که اگر کسی تسلیم فرامین الهی شد تحت اسم «سلام» خداوند قرار می‌گیرد. خداوند در بهشت و قیامت به کسانی که دارای قلب سلیم هستند سلام می­کند. سلام، یعنی امیدوارم تحت پوشش اسم سلام خداوند قرار بگیرید. مهمترین ملاک سلام، صبر است. مهمترین نعمت خدا به انسان، حق آزادی است. راه رشد از غیّ جداست. رفتن به بالا صعود است که مربوط به روح است نه به جسم. یکی از فرقهای مهم رشد در قرآن و روانشناسی همین است که در روانشناسی، رشد منحصر در جسم و روان است ولی در قرآن رشد یعنی رشد روح. انسان با یک عمل خوب، صعود می کند و با یک عمل بد سقوط. البته پاداش عمل خوب مضاعف است. وضعیت انسان در این جهان همانند نوار قلب است، تا در انتها برآیند ما کجا باشد.

حدیث سیزدهم:امام صادق (ع) فرمود:

قَوْلُ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ ثَمَنُ الْجَنَّهِ؛امام جعفر صادق (ع) فرمود که گفتن‏ لا إِلهَ إِلَّا اللَّهُ‏ بهاى بهشت است.[1]

بهشت هزینه و بهائی دارد و بهایش قول لا اله الاّ الله است، نه چنان که بهشت اثر قول لا اله الاّ الله است. به عبارتی از قول به بهشت نرسید بلکه از بهشت به قول رسید. پس رسیدن به امر طاهر، جز با طهارت امکان ندارد.

نکات

نکته اول:در این جهان امکانات فراوان است و هر امکاناتی هزینه ای دارد. هر آن چیز با ارزش‌تر باشد، هزینه‌اش هم بالاتر می‌باشد و خدا با ارزش‌ترین چیز است. البته خداوند متعال با فضلش، بخش زیادی از هزینه‌های دستیابی به او را پرداخته است. یک قدم از شما، صد قدم از او. این فضل اوست. بهشت نیز هزینه­ای دارد و آن قول لا اله الا الله است، یعنی توحید در عبودیّت می­باشد. هر کس می­خواهد ولایت حضرت سید الشهداء را به دست آورد باید هزینه­اش را بدهد، و آن این است که انسان حسینی وار زندگی کند.

 


[1]. صدوق، التوحید، ص21.

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.