جلسه ۹۵ از کلاس های زندگی معنوی

در محل موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد:

به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک زندگی آل یاسین ؛ دکتر محمدتقی فعالی در ابتدا خلاصه ای از جلسه گذشته ( جلسه ۹۴ ) ارائه کرد و بعد از آن گفت :

وَ بِالْإِسْتَقْصَاءِ فِی رُؤْیَهِ عِلَلِ الْخِدْمَه
باب چهارم از کتاب منازل السائرین باب انابه است انابه به معنی رجوع یا بازگشت است. جناب خواجه انابه را در سه درجه یا رتبه طبقه‌بندی نمود که هم اکنون محور بحث درجه دوم است به معنی «انابه وفائی» یعنی اگر آدمی بخواهد به سوی خدا بازگردد و بازگشتی وفادارانه داشته باشد باید چگونه باشد. خواجه به سه امر اشاره نمود: ۱) رهایی از لذت گناه ۲) پرهیز از تحقیر دیگران ۳) کاوش زیاد برای یافتن کاستی های خدمتگزاری.

بر مبنای قرآنی، فلسفی و عرفانی می‌توان اثبات کرد که عالَم هوشمنداست و علم در سراسر هستی جاری است. جمادات آدمیان را احاطه کرده اند. اثبات کردیم جمادات هوشمنداند؛ فلذا هر جمادی که اطراف شماست با شعور است و همه عالَم می فهمند و این شعور در اوج است (شعور کلّ شیء بحسبه) سراسر هستی چیزی جز علم و توحید نیست. کل عالَم موحّد اند. پس باید ما بگونه‌ای به جهان تعامل داشته باشیم و رفتار کنیم که آنها با شعورند و می‌فهمند و زنده‌اند؛ حتی خاک و سنگ و رنگ و فلز و آب و آتش.

متن کامل و صوت این جلسه از کلاس های زندگی معنوی را می توانید در قسمت درس گفتارهای سبک زندگی ( جلسه ۹۵ ) دنبال کنید.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.