سال تحصیلی موسسه دین و معنویت آل یاسین

با سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمدتقی فعالی آغاز شد:

گزارش ویژه: به گزارش اداره روابط عمومی موسسه دین و معنویت آل یاسین؛ در مراسمی با حضور دانش‌پژوهان دوره آموزشی و پژوهشی سبک زندگی اسلامی، سال تحصیلی جدیداین مؤسسه با سخنان حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمد تقی فعالی روز یکشنبه۲۲ شهریور۹۴ برگزار شد.

رئیس موسسه دین و معنویت آل یاسین با بیان آیاتی از قرآن کریم، ملاک زنده بودن از دیدگاه قرآن را، نه تنها حیات جسمی، بلکه داشتن ایمان و عمل صالح و نورانیت الهی دانستند و با توجه به ابعاد مختلف حیات بشر تصریح کردند: ما باید بتوانیم با مراجعه و تعمق در قرآن کریم، الگوی مؤثر و جامع دینی را به عنوان مدلی کامل وجامع، فراتر از الگوهای موجود و رایج استخراج کنیم. این مسئله  به عنوان هدفی والا و کاری مهم، دارای دامنه‌ای گسترده و ابعاد کاربردی است که باید با روش و رویکردی اجتهادی انجام گردد.

ایشان با اشاره به فراز و فرودهای جریان­های فرهنگی در کشور، طرح مسئله سبک زندگی اسلامی توسط مقام معظم رهبری در سال ۹۱ را موجب پیدایش یکی از مهم­ترین جریان­های فرهنگی و اجتماعی در کشور دانسته و توجه دست­اندرکاران و دستگاه­های کلان فرهنگی کشور از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و اخیراً شورای عالی حوزه نسبت به این موضوع را نشان دهنده اهمیت و جایگاه استراتژیک آن در فضای فرهنگی و اجتماعی حال حاضر کشور دانسته  و افزودند: فعالیت­های متعددی که موسسه آل یاسین نیز از بدو تاسیس تاکنون انجام داده است در همین راستا بوده است.

رئیس موسسه دین و معنویت آل یاسین، جایگاه مقوله سبک زندگی در سطوح عالی کشور و نگاه فراگیر دستگاه‌های فرهنگی نظام و نیز ضرورت‌های فراوان موجود در سطح جامعه را دو عامل اساسی در جهت تداوم و تقویت این جریان دانسته و افزودند: مؤسسه فرهنگی هنری دین و معنویت آل یاسین در همین راستا به دور از کارهای نمادین و تبلیغاتی، رویکردی علمی و زیربنایی را برای فعالیت‌های خود اتخاذ نموده است.

ایشان تصریح کردند: بدنه جامعه و عموم مردم، با توجه به وجود الگوهای مختلف سبک زندگی و ناکارآمدی و نقصان فراوان آن الگوها، خواهان دست یافتن به الگوی جامع و کامل سبک زندگی براساس آموزه‌های ارزشمند دینی هستند. اگر الگوی سبک زندگی دینی استخراج و به شیوه مطلوب و روزآمد، به جامعه عرضه گردد و مردم نیز به آن عمل کنند، سبک زندگی اسلامی عملاً تحقق خواهد یافت، در این صورت، آثار و نتایج بسیار ارزشمندی را به دنبال خواهد داشت و سایر الگوها رنگ می­بازند.

ایشان با اشاره به وظیفه سنگین روحانیت در این زمینه افزودند: اگر ما نیاز مردم را در زمینه سبک زندگی تامین نکنیم جامعه برای رفع نیاز خود به سمت مدل‌های دیگر گرایش خواهد یافت. بنابراین روحانیت باید در زمینه سبک زندگی اسلامی، به وظیفه خود عمل کند و نسبت به آن اهتمام جدی داشته باشد.

رئیس مؤسسه دین و معنویت آل یاسین با اشاره به فعالیت‌های این موسسه، تربیت نیروی انسانی متخصص در زمینه پژوهش و آموزش را هدف اصلی و راهبردی مؤسسه بیان داشته و افزودند: دانش‌پژوهان دوره سبک زندگی اسلامی باید همسو بودن با اهداف مؤسسه، همت واحد و تلاش جدی را به عنوان سه اصل مهم، سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند.

دکتر محمد تقی فعالی، میراث غنی بر جای مانده علوم و معارف اسلامی را حاصل تلاش فراوان و مجاهدت­های علمای گذشته دانسته و به دانش پژوهان توصیه کردند از شرایط و امکانات موجود، بیشترین استفاده و بهره علمی را تحصیل نمایند.

ایشان در پایان به تشریح ساختار علمی و تبیین فرایند آموزشی و پژوهشی ترم سوم و چهارم دوره تخصصی سبک زندگی اسلامی پرداخته و برای دانش پژوهان این دوره آرزوی موفقیت نمودند.

شایان ذکر است نخستین دوره آموزشی و پژوهشی سبک زندگی اسلامی در مدت زمان دو سال و در چهار ترم آموزشی در سال گذشته توسط موسسه فرهنگی هنری دین و معنویت آل یاسین راه‌اندازی گردیده است و فعالیت‌های درسی ترم سوم این دوره از روز ۲۳ شهریور سال جاری رسماً آغاز گردید.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.