ششمین نشست از سلسله نشست‌های مجازی سبک زندگی و کرونا با عنوان «فهم الگوی مدیریتی مقام معظم رهبری در بحران کرونا» برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین، ششمین نشست از سلسله نشست‌های مجازی «سبک زندگی و کرونا» با موضوع «فهم الگوی مدیریتی مقام معظم رهبری در بحران کرونا» چهارشنبه 15 بهمن ماه 1399 توسط پژوهشکده سبک زندگی اسلامی به صورت وبیناری (مجازی) برگزار شد.

در این نشست، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محسن منطقی، دانشیار گروه مدیریت موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) به عنوان ارائه دهنده نظریات خود را ارائه کرد. حجت الاسلام و المسلمین دکتر منصور اسدی، استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه نیز به عنوان ناقد به نقد و بررسی سخنان و نظریات دکتر محسن منطقی پرداخت.

استاد حوزه و دانشگاه تشریح کرد:

4 مؤلفه الگوی مدیریتی رهبر انقلاب در مدیریت بحران کرونا

استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر هوشمندی رهبر معظم انقلاب اسلامی به تشریح مؤلفه‌های الگوی مدیریتی ایشان پرداخت و گفت: جامعیت در نگرش، معنویت و  تقوا، اخلاق‌مداری و رفتار عاقلانه، چهار مؤلفه الگوی مدیریتی رهبر انقلاب در بحث کرونا تاکنون بوده است.

4 مؤلفه الگوی مدیریتی رهبر انقلاب در مدیریت بحران کرونابه گزارش ایکنا، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن منطقی، استاد حوزه و دانشگاه، 16 بهمن ماه در نشست «الگوی مدیریتی رهبر معظم انقلاب در بحران کرونا» که از سوی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد، با بیان اینکه کرونا سبب شد آرامش جامعه در معرض خطر قرار بگیرد و مردم از سبک رفتارهای عادی کوچ کردند، گفت: یکی از پیامدهای کرونا کاهش درآمدها و سختی معیشت بود که به تبع آن مشکلات خانوادگی و اجتماعی و بحران را در پی داشت.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب از طریق پیام و سخنرانی در مرحله اول تلاش کردند تا با آرامش‌بخشی به جامعه از شدت این بحران بکاهند و از پیامدهای منفی آن بکاهند.

دانشیار مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، افزود: بحران، فشار روحی روانی و اجتماعی بزرگ است که سبب می‌شود شیوه متعارف زندگی مردم بهم بریزد؛ تهدید وضعیت مطلوب؛ کوتاه بودن فرصت برای واکنش در برابر بحران همچنین ناشناخته بودن  سه ویژگی اصلی بحران است؛ لذا در همین ماجرا شاهد بودیم که در روزها و ماه‌های اول واکنش و تصمیمات ضد و نقیضی از سوی مسئولان مانند استفاده از ماسک و  دستکش و یا عدم استفاده از آن توصیه شد.

منطقی با بیان اینکه ویژگی مدیر باهوش آن است که بحران را مدیریت کند، اظهار کرد: الگویی که رهبر انقلاب تاکنون در پیش گرفته‌اند چهار وجه و مؤلفه دارد؛ جامعیت در نگرش، معنویت و  تقوا، اخلاق‌مداری و رفتار عاقلانه؛ ایشان از روزهای نخست که کرونا سبب وحشت شد به سمت تقدیر الهی و اینکه این موضوع خیلی عجیب و غریب نیست بردند؛ فرمودند که ما تحت تدبیر خداوند حکیم و علیم هستیم و باید نگرش و جهان‌بینی خود را توسعه دهیم؛ رهبری فرمودند که اقدامات و فعالیت‌ها باید به گونه‌‎ای باشد که سرای عاقبت خود را به خوبی تدبیر کنیم و این جز با پذیرش تقدیر و سنن الهی ممکن نیست. نباید نومیدی شکل بگیرد؛ کارها تعطیل شود و کرونا را صرفا مصیبت و بدبختی و بن بست نبینیم.

استاد حوزه علمیه اضافه کرد: ایشان بیماری کرونا را مصداق آیه شریفه 155 بقره« وَلَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ وَالْأَنْفُسِ وَالثَّمَرَاتِ وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ» دانستند، یعنی ما باید ابزارهای دفع بیماری را به کار ببندیم ولی سلامتی و شفا را از خدا می‌خواهیم که نشان‌دهنده  نگاه جامع ایشان نسبت به حوادث است.

منطقی با بیان اینکه امروزه حتی در غرب ایجاد فضای معنوی را موجب تقویت و آرامش‌بخشی به محیط کار می‌دانند، تصریح کرد: در فرهنگ اسلامی هم قرائت دعا و مناجات و توسل موجب آرامش و افزایش توان روحی و معنوی انسان است؛ امام علی(ع) هم فرمودند وقتی در برابر مشکلات قرار گرفتید به دامن تقوا و معنویت و حیات طیبه چنگ بزنید و مردم را به قرائت دعای هفتم صحیفه توصیه کردند. رهبری از روز نخست تلاش کردند تا فعالیت‌ کادر درمان و بهداشت کشور را یک کار مجاهدانه و معنوی بدانند نه صرفا یک کار تشکیلاتی.

اخلاق‌مداری در الگوی مدیریت رهبری

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اخلاق مداری، اضافه کرد: ایشان در مراحل مختلف مردم را به صبر و تقوا توصیه فرمودند؛ همانطور که در روایات، صبر برای ایمان را مانند سر برای بدن برشمرده‌اند؛ رهبری از خانواده‌ها و کادر درمان و صبر آنها چندین مرتبه تجلیل کردند؛ مسئله دیگر اینکه از مردم خواستند که به یکدیگر کمک کنند و مانور همدلی ایجاد شد؛ این توصیه ایشان مستند به آیه 92 آل عمران«لنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِیمٌ» است که در مواردی سبب تعجب مردم کشورهای غربی شده بود و بنده در خارج کشور شاهد حسرت مردم آنجا نسبت به همدلی مردم ایران بودم.

منطقی اظهار کرد: چهارمین ضلع مدیریتی رهبری در بحث کرونا، رفتار هوشمندانه بود؛ مدیرانی داریم که صرفا دستور می‌دهند و خودشان پیشگام در اجرای قوانین نیستند ولی رهبری از ابتدا خودشان پیشگام عمل به موارد ستاد کرونا بودند و زدن ماسک و رعایت قوانین بهداشتی را فریضه و لازم می‌دانستند. ایشان در مناسک و مراسم عزاداری امام حسین(ع) و …، حسینیه خود را تعطیل کردند و عزاداری مجازی برپا شد و در سالگرد ورود امام به کشور هم با رعایت کامل موارد بهداشتی و در حالی که محافظان ایشان فاصله حداقل ده متری با ایشان داشتند به مرقد امام مشرف شدند.

در ادامه حجت‌الاسلام والمسلمین منصور اسدی، استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه به عنوان ناقد در سخنانی گفت: معتقدم استاد ارائه‌دهنده به جای استفاده از واژه مدیریت بحران کرونا بهتر بود از واژه رهبری بحران استفاده می‌کردند، زیرا بحران کرونا جهانی است و در فرمایشات رهبری جدای از حوزه جغرافیایی ایران هم نظری داشته‌اند و مدیریت معطوف و منحصر به حوزه سازمانی و داخلی می‌شود. همچنین الگوی مطرح شده در مدیریت رهبری، چه قلمروی دارد، آیا در اول بحران و یا وسط آن است زیرا هنوز هم ادامه دارد.

اعتماد مردم به رهبری عامل موفقیت در مدیریت کرونا

وی با بیان اینکه خوب بود به اعتماد مردم به رهبری به عنوان مؤلفه قبل از بحران هم می‌پرداختند تا دیگران که می‌خواهند الگو بگیرند بدانند چه ویژگی‌هایی باید داشته باشند، افزود: ایشان با تعطیلی مراقد شریفه مانند امام رضا(ع) همراهی کردند و مردم پذیرفتند در صورتی که مسئله ساده‌ای نیست؛ در حوزه ساختاری هم یکی از پرسش‌ها این است که اگر به شرایط موجود اشاره می‌شد بهتر نبود؟ چون ما فقط با بحران کرونا مواجه نبودیم و بحث تحریم‌ها به خصوص تحریم دارویی هم به شدت دنبال شد؛ اگر این شرایط و فشارها و تبلیغات وسیع و گسترده علیه ایشان و ملت ایران تبیین شود الگوی چهارگانه ایشان و نقش آن به خوبی تبیین خواهد شد.

اسدی با تاکید بر اینکه مقاله ارائه‌دهنده خوب است به زبان‌های دیگر ترجمه شود ضمن اینکه تاریخچه حوادث مشابه هم بیان شود، اظهار کرد: کسانی در غرب معتقدند که در شرایط بحران، دیکتاتوری جواب می‌دهد و رهبر می‌تواند هر سبکی را پیاده کند، ولی آیا سبک رهبری ما این بود؟ ایشان براساس معارف دینی  سبکی غیر از سبک‌های رایج دنیا را به کار بردند.

استاد سطوح عالی حوزه علمیه با بیان اینکه الگوی رهبری انقلاب در بحث کرونا قطعا مختص جامعه ایران نیست و برای کشورهای دیگر هم پاسخگوست، ادامه داد: توجه رهبر انقلاب در الگوی مدیریتشان جامع‌نگرانه بوده است؛ ایشان فقط به قشر خاصی توجه نداشتند به همین دلیل هم این مدیریت جوابگو بوده است.

وی افزود: در جربان بحران کرونا، زبان بدن ایشان به خوبی و هوشمندانه کار را مدیریت کرد؛ ایشان سخنرانی زیادی نداشتند بلکه با رعایت موارد بهداشتی و زدن ماسک و تعطیلی مراسم حضوری عزاداری و … در عمل نشان دادند که خودشان پایبند بودند؛ رهبر انقلاب در اوج بحران کرونا هم از این تعبیر استفاده نکردند در حالی که بسیاری از شرکتهای غربی و چینی آن را بحران نشان دادند تا به مقاصد اقتصادی خود برسند.

اسدی با بیان اینکه امروز جنگ بین نظام سرمایه‌داری و نظام اسلامی است، تصریح کرد:  ترس بنده این است که مانند جنگ احد که عده‌ای به سمت کسب منافع و غنیمت رفتند مسئولان و فعالان اقتصادی هم در این شرایط صرفا به دنبال مباحث اقتصادی بروند که این خطر بریا الگوی مدیریتی رهبری است.

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.