نشست علمی ساختار روایت ونقش آن در تدوین سبک زندگی اسلامی برگزار شد

توسط موسسه فرهنگی هنری دین ومعنویت آل یاسین:

به گزارش اداره روابط عمومی موسسه دین و معنویت آل یاسین؛ نخستین نشست از سلسله نشست‌های علمی سبک زندگی اسلامی با موضوع ساختار روایت و نقش آن در تدوین سبک زندگی اسلامی توسط این موسسه برگزار شد.

در این نشست که روز سه شنبه ۲۷ آبان ماه ۹۳ با حضور دانش­ پژوهان، محققان و علاقمندان برگزار شد، حجت­ الاسلام و المسلمین دکتر محسن الویری استاد حوزه و دانشگاه با تشریح ساختار روایت و نقش آن در تدوین سبک زندگی اسلامی، این موضوع را یکی از مباحث روش­شناسی سبک زندگی دانست.

ایشان سبک زندگی را کنش مرجح تعریف کرده و در بیان استفاده از روایات در تدوین سبک زندگی اسلامی، توجه به ساختار روایت را لازم دانست.

وی با بیان این که ساختار روایت شامل دو بخش سند و متن  است و هر یک نیز شامل بخش­های متعددی می­ باشند افزود: در تدوین سبک زندگی، علاوه بر متن اصلی حدیث، بخش­ها­ی مختلف ازجمله؛  فضای روایت، سخن مقدماتی امام، حرفه­ ها و مشاغل، شرایط زمان روایت، صفات راویان، متن اصلی روایت(سخن امام علیه السلام)، دل گفته­ های راوی و برخی موارد دیگر نیز اهمیت دارد به گونه ­ای که باید روایت را به صورت همه جانبه و با لحاظ همه ابعاد آن مورد بررسی قرار دهیم.

در بخش دوم این نشست دکتر محسن الویری به سوالات علمی حاضران پاسخ گفت.

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.