نشست علمی مدیریت هزینه‌های خانواده در سبک زندگی اسلامی برگزار شد

به گزارش اداره روابط عمومی موسسه سبک زندگی آل یاسین؛ نوزدهمین نشست از سلسله نشست‌های علمی سبک زندگی اسلامی روز چهارشنبه ۸ آذر ۹۶ در موسسه سبک زندگی آل یاسین برگزار شد.

در این نشست که با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین دکتر سیدمحمد کاظم رجایی پژوهشگر برجسته اقتصاد اسلامی و عضو هیئت علمی موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) به تفصیل موضوع «مدیریت هزینه‌های خانواده در سبک زندگی اسلامی» را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

وی با بیان این که در اقتصاد، یکی از مسائل مطرح چگونگی تخصیص بهینه منابع در اقتصاد خانواده است اظهار داشت: بحث تقدیر معیشت از شاخصه‌های بسیار مهم اقتصاد خانواده به شمار می‌رود.

دکتر سید کاظم رجایی افزود: آنچه مهم است این است که باید اقتصاد خانواده را براساس آموزه‌های دینی به درستی تدبیر کرده و البته این وظیفه سرپرست و مدیر خانواده است که منابع محدود را براساس نیازها به خوبی تخصیص دهد.

وی اظهار داشت: در تخصیص منابع صرفاً نباید به نیازهای جسمی بسنده کرد چرا که هویت اصلی ما را روح تشکیل می‌دهد و در نگاه دینی لذت اصلی متعلق به روح و جسم توأمان است.

دکتر رجایی یکی از نمونه‌های کاربردی تخصیص بهینه منابع را، ناظر به تدبیر در خرید و مصرف مواد غذایی دانست و افزود: ما در سطح جامعه منابع مالی زیادی داریم که متأسفانه گاهی به علت سوء مدیریت و یا عدم تخصیص مناسب و بهینه از بین می‌رود.

عضو هیئت علمی مؤسسه امام خمینی(ره) تصریح کرد در حالی که ما فکر می‌کنیم مشکل ما در کشور نبود دارایی و پول است اما واقعیت آن است که ما دارایی‌های زیادی داریم که با تجمیع و استفاده بهینه از این منابع می‌توانیم گره‌های اقتصادی کشور را بگشاییم.

حجت الاسلام دکتر رجایی در ادامه افزود: ما معتقدیم با روش اسلامی و اجتهادی می‌توان به خوبی به یک مدل و الگوی مناسب در زمینه تخصیص بهینه منابع دست پیدا کرد، منتهای مراتب این مهم نیازمند شناخت عمیق است نه این که به مباحث سطحی بسنده کنیم.

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.