واکنش‌ها و نشانه‌های خیانت در سبک زندگی

نویسنده: سیدعلی آقایی

واکنش ها

چگونگی شخصیت یک خانم در طرز برخورد او نسبت به خیانت تأثیر می‌گذارد. بانوانی که بیش از هر چیز (حتی احساسات و عواطف) به رابطه جنسی اهمیت می‌دهند معمولا در سایر جنبه‌های سبک زندگی نیز خود را مشغول کرده‌اند و همچنین اهمیت بسیار زیادی برای وضع ظاهری خود قائل‌اند. برای این دسته از خانم‌ها خیانت جنسی غیرقابل بخشش است؛ چرا که آنان تصور می‌کردند همسرشان تنها به دلیل زیبایی‌های ظاهری‌شان جذبشان شده و این خیانت برای آنان به منزله شکست بزرگی محسوب می‌شود. این بانوان تصور می‌کنند که مرد دیگر هیچ میلی نسبت به آنان ندارد و با این کار خود خواسته به او بفهماند که بهتر است این رابطه تمام شود.
خانم‌هایی که از خیانت جنسی بیشتر آسیب می‌بینند به مردها به‌عنوان دست‌آویزی برای برآورده کردن نیازهای جنسی‌شان نگاه می‌کنند. به‌همین دلیل در زمان بروز خیانت جنسی احساس می‌کنند که شریک زندگی‌شان توجه خود را به کسی دیگر معطوف کرده حالا چه صرفا از نظر جنسی باشد و چه از نظر احساسی و جنسی.

برخوردهای متفاوت زن و مرد در مواجهه با خیانت:

برداشت مردان و زنان نسبت به رابطه نامشروع همسرشان با هم بسیار متفاوت است و همین تفاوت به نوبه خود واکنش‌های عاطفی مربوطه را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد. آنچه اهمیت دارد این است که از تعمیم بخشیدن بیش از حد باید خودداری کرد؛ زیرا چیزی که در مورد عده‌ای صادق است ممکن است شامل حال دیگران نشود. برخی از این تفاوت‌ها عبارتند از:
۱. زن خیانت‌دیده اغلب می‌کوشد رابطه زناشویی خود را حفظ کند به این معنا که تلاش می‌کند زناشویی خود با همسرش را از دست ندهد؛ اما در مقابل مرد خیانت‌دیده تلاش می‌کند به مأمنی دیگر پناه ببرند و همسر خیانت‌کننده خود را ترک کند.
هن زنان به افسردگی روی می‌آورند اما مردان خشونت به خرج می‌دهند.
۳. زنان احساس «بی‌وجود بودن» در رابطه جنسی پیدا می‌کنند اما مردان احساس «بی‌کفایتی» سراغشان می‌آید.
۴. زنان همیشه رابطه پنهانی همسرشان را بزرگ تصور می‌کنند در حالی‌که مردان مشکلات خود را دسته‌بندی می‌کنند تا آن را حل کنند.

تفاوت‌های زن و مرد در خیانت:

تفاوت‌های جنسیتی زن و مرد سبب می‌شود در انجام خیانت با یکدیگر متفاوت باشند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم داشت:
۱. در کل زن‌ها برای تجربه عاطفی – که در رابطه زناشویی خود با کمبود آن مواجه‌اند-  به رابطه نامشروع پناه می‌برند و انحرافشان به‌خاطر پیدا کردن همدم است. اما مردها بیشتر به روابط نامشروعی گرایش دارند که فاقد دلبستگی عاطفی باشد و آنان بیشتر طرفدار انجام فعالیت‌های پرتحرک جنسی با فرد مقابل خود هستند.
۲. زنان معمولا هنگامی رابطه نامشروع خود را مجاز می‌دانند که پای عشق در میان باشد و شگفت‌انگیز اینکه غالب مردان، وقتی عشقی در میان نباشد آن را مجاز می‌شمرند. زن‌هایی که دچار خیانت می‌شوند دوست دارند که دلبستگی عاطفی و جنسی عمیق‌تری با معشوقشان داشته باشند و این یکی از دلایلی است که روابط نامشروع آنان در بیشتر مواقع به طلاق از شوهر منجر می‌شود. اما مردها فکر می‌کنند آمیزش جنسی خارج از حوزه زناشویی، تا زمانی که صرفا یک خوش‌گذرانی باشد و کسی بویی از آن نبرد، قابل قبول و حتی از نظر اجتماعی موجه است.
۳. به‌طور کلی زنان در مقایسه با مردان، پریشانی بیشتری در مورد انحراف جنسی خود تجربه می‌کنند و احتمال کم‌تری دارد که رابطه نامشروع خود را در هر شرایطی موجه بدانند. مردها قدرت بیشتری در لذت بردن از جنبه‌های غیردوستانه و یا ناشناس روابط جنسی‌شان در قیاس با زن‌ها دارند و این قضیه تا حدی جذابیت فیلم‌های مستهجن برای مردان را توجیه می‌کند.

نشانه‌های خیانت

پی‌بردن به خیانت مسلما سخت است زیرا پنهان می‌شود اما اگر کمی شامه به کار انداخته شود، می‌توان بوی خیانت را تشخیص داد. برخی از محققین غربی  نشانه‌هایی را ذکر کرده‌اند که اگرچه همیشه نه، اما گاهی اوقات نشانه خیانت محسوب می‌شوند. البته تمام این نشانه‌ها در صورتی برای تشخیص خیانت کاربرد خواهند داشت که جزء ویژگی‌های شخصیتی فرد نباشند و در گذشته چنین رفتارهایی را از او دیده نشده باشند. مسلما با یک‌بار مشاهده این نشانه‌ها نمی‌توان به وجود خیانت در سبک زندگی پی برد اما اگر ۳ تا ۴ مورد از این نشانه‌ها مدام در حال تکرار شدن است، نیاز است با مشاور مشورت شود.

یک) تاخیر بی‌علت

اگر فردی مدتی است، هر شب دیر به خانه می‌آید، او معمولا توضیح یک خطی برای این موضوع مطرح می‌کند و همسر خود را در جریان کارهایش نمی‌گذارد. در پاسخ به سوالات همسر راجع به دیر آمدن به منزل، معمولا پاسخ‌هایی از این قبیل می‌دهد که: «کارم طول کشید»، «جلسه داشتم»، «رفتم باشگاه ورزش کنم» و… در چنین شرایطی باید علت اصلی دیر کردن‌های او را پیدا کرد.

دو) حساسیت در مورد لباس‌ها

اگر فردی اخیرا از شستن لباس‌هایش توسط همسرش جلوگیری می‌کند؛ او بارها و بارها تاکید می‌کند که لباس‌های او را شسته نشود تا به خشک‌شویی بسپارد. این می‌تواند هشداری باشد برای اینکه نشانه‌های خیانت را می‌توان در لباس‌ها و جیب‌های او یافت. شاید رازی در لباس‌های او وجود دارد که همسر هنگام خالی کردن جیب‌ها متوجه آن می‌شود.

سه) قول‌هایش را فراموش می‌کند

اگر همسر به‌تازگی دچار فراموشی بیش از حد شده ممکن است اولویت دیگری از زندگی‌اش سردرآورده باشد. البته نیازی نیست که هر فراموشی را به خیانت ربط داده شود، کافی است در این‌باره صحبت شود. اگر دلایل او منطقی بود و به یک یا دوبار فراموشی محدود شد موضوع را باید فراموش کرد؛ اما کسی که وارد بازی خیانت شده باشد معمولا دلایل بی‌ربط و متناقضی برای فراموشی‌های هر روزه خود می‌آورد.

چهار) ولخرجی کارت بانکی مخفی

اگر یک کارت بانکی جدید به‌نام همسر پیدا شد، باید هوشیار بود. اغلب همسران درباره مسائل مالی و برنامه‌ریزی‌های خود باهم صحبت می‌کنند، کارت‌های بانکی مشخص و احتمالا یک حساب مشترک دارند. ولخرجی‌های زیاد یا داشتن یک کارت بانکی جدید که مخفی بوده، می‌تواند یک نشانه برای خیانت باشد.

پنج) جر و بحث زیاد

جر و بحث در مورد بسیاری از مسائل نیز یکی دیگر از نشانه‌های خیانت است که فرد را مصادف با این دعواها به انجام خیانت سوق می‌دهد.

شش) تلفن‌همراه؛ شاهراه کشف خیانت

درباره تلفن‌همراه دو نکته وجود دارد؛ اگر فردی بیش از حد تلاش می‌کند که همسرش به تلفن‌‌همراه او دسترسی نداشته باشد، برای آن رمزهای عجیب‌و‌غریب می‌گذارد که نتوان آن را یافت، گوشی را پنهان می‌کند یا حتی با خود به دستشویی و حمام می‌برد، باید نسبت به ارتباطات او تردید کرد. به‌علاوه در آن سوی قضیه، اگر فردی هیچ مقاومتی نسبت به جست‌وجوی تلفن همراهش توسط همسرش ندارد و به‌راحتی اجازه می‌دهد هر وقت خواست تمام گوشی او را چک کند، باید آسوده خاطر بود؛ اما اگر سه مورد دیگر از این نکات درباره او صدق می‌کرد ممکن است پای گوشی دیگری در میان باشد.

هفت) دوری از تختخواب مشترک

اگر میل جنسی همسر به شکل غیرطبیعی کاهش یافته و دیگر تمایلی به رابطه زناشویی ندارد حتما باید علت آن را جویا شد. گاهی اوقات این کم شدن میل جنسی می‌تواند به‌دلیل استرس، مشکلات زندگی روزمره، وجود مشکلات جنسی و جسمی، کار زیاد و خستگی و… در سبک زندگی باشد اما گاهی اوقات هم می‌تواند هشداریی مبنی بر خیانت باشد.

هشت) مهربانی ناگهانی

اگر فردی به‌طور ناگهانی و در عرض چند هفته تا چندماه، مکررا هدیه‌های زیاد یا گران‌قیمتی برای‌ همسرش می‌آورد باید نسبت به رفتار او تردید کرد. به یاد داشتن مو به موی مناسبت‌های تولد، ازدواج، روز زن و… و خرید گل و هدیه‌های گاه و بیگاه می‌تواند نشانه‌ای از احساس گناه درباره یک موضوع و تلاش جهت جبران آن باشد.

نه) مدت زمان زیاد حضور خارج از خانه

حضور کم در خانه یکی از عوامل دیگر برای تشخیص خیانت است و هر لحظه امکان گرفتار شدن فرد به انجام اعمال خارج از ازدواج خواهد بود. معمولا فرد در این مواقع به همسرش می‌گوید که باید به او اعتماد داشته باشد. گرچه این حرف درست است اما می‌تواند اثرات مخربی را بر زندگی داشته باشد.

ده) انتقاد زیاد از رفتارهای همسر

درصد زیادی از کسانی که دست به خیانت می‌زنند، پیش از خیانت خود، انتقادهای فراوانی را به همسر خود وارد می‌کنند و این می‌تواند نشانه‌ای دال بر احتمال خیانت در فرد باشد.

یازده) همراه خاموش

اگر تلفن فردی ساعات طولانی در طول روز خاموش است، پیام‌های‌ همسرش را پاسخ نمی‌دهد یا دیر پاسخ می‌دهد باید علت را جویا شد.
معمولا پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای در این‌باره شنیده نمی‌شود و بهانه‌هایی مثل «وقت نداشتم»، «کار داشتم»، «جلسه بودم» و… در این زمان‌ها مطرح می‌شوند. مسلما پاسخ دادن یک پیام حتی در مواقع ضروری بیش از دو دقیقه طول نمی‌کشد، پس احتمالا موضوع دیگری در میان است.

دوازده) گوشه گیری

اگر فردی در ارتباط با همسر یا فرزندان شکاف ایجاد کرده، کم‌تر در جمع‌های خانوادگی حضور می‌یابد، حضور در جمع او را عصبی می‌کند و… شاید شخص دیگری او را به خود مشغول کرده است، شخصی که دوست دارد بیشتر وقت خود را به او اختصاص دهد؛ بنابراین وقت کم‌تری برای خانواده خود خواهد داشت.

استراتژی خیانت‌کننده برای داشتن رابطه خارج از ازدواج:

خیانت‌کنندگان برای کاهش احساس گناه، در امان ماندن از عذاب وجدان و مقبول نشان دادن عمل ناپسند اجتماعی خود، از استراتژی‌های گوناگونی برای برقراری روابط خارج از ازدواج استفاده می‌کنند.

یک) تحریف اعتقادات مذهبی:

از آنجا که داشتن رابطه نامشروع برای زن و مرد متاهل به لحاظ شرعی، عقوبت دنیوی و اخروی را به همراه دارد؛ بنابراین بیشتر افراد با تحریف اعتقادات مذهبی و توجیه عمل خود سعی می‌کنند احساس گناه خود را کاهش و به مغفرت و بخشش گناه خود امیدوار باشند.

دو) مقصر جلوه دادن همسر:

خیانت‌کنندگان در بیشتر مواقع تلاش می‌کنند با مقصر جلوه دادن همسر، رفتار خود را توجیه و احساس گناه خود را کاهش دهند.

سه) توجیه رابطه به خاطر عدم علاقه به همسر:

عدم علاقه به همسر و نبود مهر و محبت میان همسران، یکی دیگر از دلایل توجیهی برای انجام خیانت است.

چهار) انکار ازدواج:

خیانت‌کنندگان گاهی از این مکانیسم استفاده می‌کنند که ازدواج خود را انکار می‌کنند و می‌گویند من انگار اصلا ازدواج نکرده‌ام.

پایش سبک زندگی، سال سوم، شماره ۱۴، مرداد ۱۳۹۵، صفحات ۹۷-۱۰۱.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.