پروژه تألیف درسنامه خانواده

نهاد خانواده در جامعه امروز ایران در معرض آسیب‌های جدی است که شناخت این آسیب‌ها و مهارت‌های لازم جهت مدیریت آن در تمام مراحل زندگی امری ضروری است. علیرغم فراوانی و تولید بیش از 706 اثر با موضوع خانواده، آثار مسئله‌محور، کاربردی و درس‌نامه‌ای با رویکرد ارائه الگوهای رفتاری عینی و جزئی که نیاز جامعه است برای پژوهشکده سبک زندگی اسلامی احساس می‌شود. ازاین‌رو پژوهشکده بر آن شد تا با نگارش این کتب، الگوهای رفتاری در مرحله ازدواج، فرایند همسرداری، فرایند تربیت فرزند و مهارت‌های لازم در جهت مدیریت آسیب‌های موجود در زندگی خانواده را بررسی و با تولید این اثر گامی مؤثر در حل این‌گونه مسائل بردارد. ازاین‌رو، پس از ملاحظه آثار موجود در حوزه خانواده بر اساس موجودی قابل استفاده کتابخانه پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، ریزموضوعات حوزه خانواده ذیل چهار موضوع کلی ازدواج، خانواده موفق، آسیب‌های خانواده و تربیت فرزند پایش شد. این دوره در چهار جلد تدوین خواهد شد.

یک) جلد اول: ازدواج

در جلد اول این اثر با محوریت مسئله «ازدواج»، نگرش به ازدواج، سبک‌های سنتی و نوین ازدواج، کارکردهای ازدواج در اسلام، مدیریت نیاز جنسی، آموزش‌های قبل از ازدواج، ازدواج آسان، انتخاب همسر ملاک‌ها و معیارها، مهارت‌های انتخاب همسر، عشق و ازدواج، آشنایی-خواستگاری، دوران عقد و نامزدی، مراسم ازدواج (عروسی)، سلامت روابط جنسی زوجین در دوران عقد، وضعیت سنجی ازدواج در ایران و جهان، نقش نهادهای دولتی و غیردولتی در امر ازدواج بررسی می‌شود. اهتمام نگارندگان بر ارائه الگوهای رفتاری بر اساس نظام دینی، ذیل هر یک از مسائل مطرح‌شده است.

دو) جلد دوم: خانواده موفق

در جلد دوم این اثر به مسائل بعد از تشکیل خانواده پرداخته شده است. شاخص‌های خانواده موفق از منظر قرآن کریم (رضامندی، آرامش، محبت، سازگاری، احترام)، مهارت‌های شناختی، ارتباطی و عاطفی در ارتباط همسران، اقتصاد و مدیریت مالی در خانواده، بهداشت در خانواده، تغذیه در خانواده، معنویت در خانواده، خانواده و مسائل جنسی، فراغت در خانواده، ارتباطات برون خانواده‌ای، روش‌های حل تعارض در خانواده، وضعیت خانواده در ایران در آینه آمار، مسائلی است که در قالب 20 درس به آن‌ها پرداخته خواهد شد. در همه این مباحث دو نکته ملاحظه شده است: ارائه قواعد رفتاری عینی، ابتنای بر منابع دینی.

سه) جلد سوم: تربیت فرزند

جلد سوم این اثر بر مهم‌ترین کارکرد خانواده یعنی مسئله «تربیت فرزند» متمرکز شده و مسائل ذیل را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد: سبک‌های تربیت عبادی در فرزند، مسئله اعتمادبه‌نفس در فرزندان، رشد فضایل اخلاقی، مسئولیت‌پذیری، محبت، صبر، صداقت، حیا، احترام، مسئله خشونت و پرخاشگری کودکان، تغذیه، مسئله تربیت جنسی در کودکان، مسئله تنبیه بدنی فرزندان، فضای مجازی و تربیت فرزند، بازی و تربیت فرزند. ارائه قواعد رفتاری و ابتنای بر منابع دینی از خصوصیات این جلد است.

چهار) جلد چهارم: آسیبشناسی

جلد چهارم: این جلد با رویکرد آسیب شناسانه، آسیب‌های خانواده را در جامعه ایرانی مورد بررسی قرار داده و با رویکرد حل مسئله، راهکارها و قواعد رفتاری مناسب را بررسی می‌کند. این مسائل و چالش‌ها عبارت‌اند از: اعتیاد، خیانت زناشویی (روابط فرازناشویی)، طلاق، طلاق عاطفی، اشتغال زنان، خشونت در خانواده، سوءظن در خانواده، مسئله رسانه و خانواده، خانواده و باورهای خرافه، مسئله تک‌فرزندی، مصرف‌گرایی، فروپاشی خانواده، دخالت در زندگی دیگران، سالمندی، مشکلات اقتصادی یا فقر، تجردگرایی، مسئولیت‌ناپذیری در خانواده، کودک‌آزاری یا همسرآزاری، قطع رحم با خویشاوندان.

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.