کتاب اخلاق حرفه ای (اخلاق کاربردی برای پزشکان و پرستاران) به چاپ رسید

به گزارش روابط عمومی مؤسسه سبک زندگی آل یاسین؛ کتاب اخلاق حرفه ای (اخلاق کاربردی برای پزشکان و پرستاران) تألیف دکتر مهدی فدایی به همت پژوهشکده سبک زندگی اسلامی توسط نشر تیماس وابسته به مؤسسه فرهنگی هنری سبک زندگی آل یاسین چاپ و روانه بازار کتاب شد.

زندگی غیر اخلاقی اما سرشار از کامرانی یا زندگی اخلاقی مملو از شوربختی؛ حال شما اگر قرار بر انتخاب داشتید، ترجیح می‌دادید کدامیک را برگزینید؟

دیدن برخی کسان که پایبندی اخلاقی ندارند و در عین حال زندگی‌شان خوب و خوش است، این پرسش دردناک را پیش می‌کشد: «چرا باید اخلاقی بود؟» و «آیا اصولاً اخلاقی زیستن عاقلانه است، یا نوعی ساده‌لوحی؟»

یکی از پاسخ‌ها، به پرسش چرا باید اخلاقی زیست، آن است که چون زیست اخلاقی، نشانه سلامتی روان است و هر انسان سالمی باید خواستار سلامتی باشد. از سوی دیگر، زندگی فاقد اخلاق بیانگر بیماری درون است. البته افلاطون در کتاب دهم جمهور خود پاسخ دیگری به این پرسش می‌دهد و بر پاداش اخروی و نعمات الهی تأکید می‌کند که در واقع پاسخی است دینی.

مجموع آموزه‌های اسلامی التزام اخلاق را هم به سود شخص می‌داند و هم نوعی سلامت روان و هم در نهایت عقلانیت و سرانجام نوعی ساخت آینده خود. این پاسخ بر پنج باور اصلی استوار است.

نخست آن که خداوند ناظر، شاهد و حاکم این عالم است و از رگ گردن به انسان نزدیک‌تر است.دوم آن که هیچ چیز، چه آشکار و چه نهان، از نظرگاه او پنهان نمی‌ماند.سوم آن که نظام عالم نظامی است عادلانه و هیچ عملی تباه نمی‌شود.چهارم آن که هر کس نامه اعمالی دارد که در آن همه کارهای نیک و بدش ثبت می‌شود و هیچ چیز، هرچند خرد، نادیده گرفته نمی‌شود و پنجم آن که سرانجام هر کس متناسب با خوبی یا بدی که کرده است پاداش می‌گیرد یا کیفر می‌شود.

مجموعه این پنج باور اساسی، پاسخی روشن و ساده به مؤمنان می‌دهد. چرا باید اخلاقی زیست؟ زیرا نظام عالم عادلانه است و خداوند ناظر اعمال ما است و هیچ چیز را نادیده نمی‌انگارد.

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.