کتاب تغذیه سالم

تالیف کتاب تغذیه سالم به اتمام رسید:

تغذیه مجموع فعل ‌و انفعالاتی است که موجب می‌شود عضو زنده و سلول‌های آن، مواد مغذی را بگیرند و آنها را به مصرف رشد و نوسازی و نگهداری عضو برسانند و حرارت و انرژی لازم را برای انجام اعمال حیاتی تأمین کنند.
آیات قرآن کریم درباره آداب خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها بسیار است. مسائل بهداشتی و پزشکی به‌طور عام، موضوع آیات زیادی از قرآن می‌باشد. این نشان‌گرِ ارزش و اهمیت تغذیه و آداب آن در آموزه‌های دینی است.
تغذیه صحیح یعنی رعایت دو اصل تعادل و تنوع در برنامه غذایی روزانه. تعادل به‌معنی مصرف مقادیر کافی از مواد مورد نیاز برای حفظ سلامت بدن و تنوع یعنی مصرف انواع مختلف مواد غذایی که در چهار گروه اصلی غذایی معرفی می‌شوند.
این هرم غذایی در آموزه‌های دینی متشکل از نان و غلات، میوه ها و سبزی‌ها، شیر و لبنیات، چربی ها (گوشت‌ها و تخم پرندگان) و گروه متفرقات (حبوبات، مغزها، روغن ها، شیرینی‌ها، سرکه، نمک و مایعات) است.
توجه به حلال و حرام بودن غذا، تنوع غذایی، داشتن وعده‌های غذایی مشخص، پرهیز از پرخوری و توصیه به کم‌خوردن، توجه به مزاج اشخاص و رعایت آداب خوردن و نوشیدن از مهم‌ترین اصول تغذیه سالم به‌شمار می‌رود.
بایسته‌های نظام تغذیه مطلوب، شامل توجه به طبع و مزاج، توجه به شیوه‌های پخت و استفاده از ظروف سالم و بهداشتی و بهره‌گیری از بهترین نوشیدنی و خوراکی‌ها است. همچنین، پرخوری، استفاده زیاد از نمک، چربی‌ها، قند و شکر، نوشابه و فسست‌فود از ممنوعات غذایی است.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.