کرسی آزاداندیشی ارائه نظر « بایسته های عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلامی »

پژوهشکده سبک زندگی اسلامی با همکاری کمیته مرکزی کرسی های آزاداندیشی حوزه های علمیه برگزار کرد:

به گزارش اداره روابط عمومی پژوهشکده سبک زندگی اسلامی ؛ نهمین کرسی از مجموعه کرسی های آزاداندیشی سبک زندگی اسلامی با عنوان « بایسته های عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلامی » با حضور محققان و علاقمندان برگزار شد.

ارائه بحث در این نشست را حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی کریمی نیا استاد حوزه و دانشگاه بر عهده داشت و حجت الاسلام والمسلمین سید یحیی مرتضوی پژوهشگر سبک زندگی به نقادی بحث وی پرداخت.
حجت الاسلام والمسلمین کریمی نیا در این نشست با بیان این که در روایات اسلامی و سیره معصومین به کرات روی مسأله عزاداری تأکید شده است، گفت: در منابع دینی شرعی بودن عزاداری به ویژه در مورد سید الشهدا امری بدیهی و واضح شمرده شده است.
عزاداری در منابع اهل سنت
وی با اشاره به نقد برخی فرق اهل سنت به موضوع عزاداری افزود: در منابع خود اهل سنت روایاتی از پیامبر گرامی اسلام(ص) نقل شده که به خوبی بر شرعی بودن این عمل دلالت می‌ کند که بنده این مسأله را در کتاب «عزاداری سید الشهداء؛ شیوه‌ها و آسیب‌ها» آورده ام و به عقیده من بحث عزاداری در فقدان بزرگان یک امر فطری یا حداقل برخواسته از عواطف است.
استاد حوزه و دانشگاه اعظم مصیبت ها را فقدان و شهادت امام حسین(ع) دانست و  بیان داشت: بعد از حادثه عاشورا اولین عزاداری در گودال قتگاه و سپس در مسجد کوفه و بعد از آن در سرزمین شام و شهر مدینه صورت می‌ گیرد، در ادامه ائمه اطهار(ع) پیوسته به اصحاب و یاران خودشان این مسأله را گوشزد می‌ کردند و خودشان نیز به صورت آشکار یا پنهان مجالس عزاداری را برپا می‌ کردند.
عجین شدن عزاداری امام حسین(ع) با آداب و رسوم مختلف
وی با تأکید بر این که علاوه بر عزاداری توصیه فراوانی در مورد زیارت امام حسین(ع) وجود دارد، گفت: عزاداری امام حسین(ع) با فرهنگ و آداب و رسوم مختلف عجین شده است و البته همین کمک می‌ کند به ماندگاری عزاداری و این مسأله یعنی عزاداری سنتی و مطابق با آداب و رسوم چه بسا مورد تأیید ائمه هم بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین کریمی نیا یادآور شد: بعد از آن به سیره و رفتار عالمان و بزرگان دین می‌ رسیم که هم خودشان عزاداری را برپا می‌ کردند و هم به این مسأله توصیه می‌ کردند؛ به عقیده من حداقل ۱۰ نکته در مورد اجزای نظریه وجود دارد.
اجزای نظریه عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلامی
وی تصریح کرد: اولا عزاداری و مرثیه خوانی در فقدان بزرگان یک واکنش طبیعی و فطری است و حداقل برخواسته از عواطف است و این مسأله در تمام ملل و مذاهب وجود دارد و البته مهمترین عزاداری و مرثیه خوانی در غم از دست دادن بزرگان دین است و هر موقع فقدان ائمه معصومین به همراه شهادت و مظلومیت آنها باشد عزاداری دارای اهمیت و جایگاه بیشتری می‌ شود.
دکتر کریمی در ادامه با اشاره به برخی آداب و رسوم غیر مؤید و باطل در عزاداری عنوان کرد: برخی از این رفتارها هرگز مورد تأیید ائمه و بزرگان دین نبوده است، از این رو عالمان دین همواره بر عزاداری مطلوب تأکید می‌ کرده اند هرچند نمی توانیم نوع خاصی از عزاداری را به عنوان الگو مطرح کنیم چون عزاداری با آداب و رسوم ملت ها عجین است و این آداب و رسوم در حال تغییر و تحول است و در نتیجه شکل عزاداری هم تفاوت می‌ کند.
وی افزود: عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلام به عنوان یک نظریه نشان داده می‌ شود که توضیح بیشتر در مورد آن این است که این نوع عزاداری چند ویژگی دارد؛ اولا لازم است این عزاداری به صورت مستمر هر سال بعد از سال برگزار شود به ویژه در ایام خاص و اماکن خاص و به عبارت دیگر در این نظریه که ما از آن سخن می‌ گوییم اصل عزاداری یک مسأله مهم است در مقابل کسانی که عزاداری یک شیوه منسوخ و کهنه معرفی می‌ کنند.
قمه زنی را هر انسان عاقلی رد می‌ کند
استاد حوزه و دانشگاه بیان داشت: برخی از روش ها را می‌ بینیم که هر آدمی که معتقد به مذهب شیعه هم نباشد آن را رد می‌ کند که از جمله آن قمه زنی است، بهترین ملاک و مبنا در مورد شناخت عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلام مراجعه به دستورات عام و خاص از جمله آیات و روایات و دستورات خاصی است که ائمه معصومین و بزرگان دین رسیده است.
وی با تأکید بر این که عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلام باید از اموری پالایش شود، گفت: یکی از این مسائل نقل مطالب نادرست و کذب و پرهیز از هرگونه عمل گناه آلود و باطل است و همین طور عزاداری ها باید پالایش شود از چیزهایی که موجب آسیب رساندن به دین و مذهب و ضرر به بدن شود.
حجت الاسلام والمسلمین کریمی نیا یادآور شد: برای این که به این نظریه برسیم باید به متون دینی و روایات اهل بیت(ع) توجه کنیم و همین طور به سیره ائمه معصومین و عملکرد عالمان دین و پیشوایان مذهب توجه کنیم و البته پالایش خرافات و مطالب خلاف واقع و مخالف مذهب از مسلمات دین و مذهب به شمار می‌ رود.
کارکردهای نظریه عزاداری مطلوب
وی با اشاره به کارکردهای این نظریه تصریح کرد: اولا معرفی عزاداری مطلوب به عموم مردم اهمیت دارد از این رو مبلغان و مداحان و ذاکران و هیأت های مذهبی و بانیان این گونه مجالس مذهبی باید به این مسأله توجه کنند و کارکرد بعدی شناخت و معرفی باید و نبایدهای عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلامی است و بالاخره کارکرد دیگر این نظریه اصلاح عملکرد آحاد جامعه به ویژه متدینین در عزاداری مطلوب است.
نقدهای نظریه مطرح شده
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی به ایراد سخن پرداخت و ضمن عرض تعزیت و تسلیت به مناسبت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان اظهار داشت: تألیف موضوع حول سید الشهدا از سوی نویسنده کاری ارزشمند و دارای اهمیت است و در این کتاب نیز زحمات زیادی کشیده شده است.
وی افزود: بخش مهمی در مورد آسیب شناسی محافل و مجالس وجود داشت که در کتاب و نظریه خودشان به آن توجه داشتند که قابل استفاده برای همه دغدغه مندان دین است و امیدواریم این نظریه تکمیل تر شده تا بیشتر قابل استفاده باشد.
استاد حوزه و دانشگاه در انتقاد به بحث ارائه دهنده که الگو دادن را لازم نمی دانند، بیان داشت: در جریان سبک زندگی اسلامی ما اتفاقا به دنبال ارائه الگو هستیم و آسیب شناسی ها و ارائه راهکارها به شرطی است که الگو ارائه بدهیم چون اساسا سبک، همان الگوهای رفتاری است و اگر قرار است در این رابطه نظریه ای مطرح شود چون آمال ما ترسیم نظام ارزشی است باید شامل الگو دهی باشد تا عزاداری در سیستم نظام ارزشی ما قرار بگیرد.
وی با تأکید بر این که از دل آیات و روایات شیوه و سبک عزاداری مطلوب معلوم می‌ شود، گفت: من حیث المجموع باید به الگویی برسیم که اگر قرار است سبک زندگی اسلامی شکل بگیرد جایگاه عزاداری باید مشخض شود به علاوه این که مطلق عزاداری از زمان پیامبر گرامی اسلام(ص) نبوده بلکه به عقیده ما عزاداری از زمان حضرت آدم ابوالبشر بوده است.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضوی یادآور شد: در این کتاب تفاوت های برجسته عزاداری امام حسین(ع) با دیگر ائمه معصومین روشن نشده است، همچنین از آغاز ورود امام حسین(ع) اقامه عزا شده و شروع عزای امام حسین(ع) نیز از گودال قتلگاه نبوده است.
وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: به هرحال در موضوع نظام ارزشی ما نیازمند الگودهی درست و صحیح است و امیدواریم این مسأله در چاپ های بعدی این کتاب مورد توجه قرار بگیرد هرچند گفتیم زحمات زیادی در این کتاب کشیده شده است و موضوعی هم هست که دغدغه بزرگان از جمله رهبر معظم انقلاب نیز بوده است و به نظر می‌ رسد کارکردن روی این موضوع با پیشینه اندک آن کار مشکلی است.
در ادامه این نشست حجت الاسلام والمسلمین کریمی نیا با اشاره به این که غالب اشکالات مطرح شده توسط ناقد قابل تأمل و پذیرفتنی است، گفت: این کتاب شروع کار است و ما را در نهایت به یک الگوی مطلوب می‌ رساند و تلاش من نیز در همین راستا بوده است.
وی افزود: به هرحال مسأله عزاداری نکته ای است که با مذهب شیعه عجین شده و همراه است و اساسا در دنیا شیعه را با همین بحث می‌ شناسند ولی باید به جایی برسیم که الگوی مناسبی را در این باره به مخاطبین معرفی کنیم با توجه به این که هر زمانی که می‌ آید آداب و رسوم غلط و رفتارهای خرافی جای خود را در بین عزاداری ها باز می‌ کند.
یادآور می‌ شود، پایان بخش این نشست همراه با جلسه پرسش و پاسخ بود و حجج اسلام و المسلمین کریمی نیا و مرتضوی به سؤالات و ابهامات حاضران در خصوص عزاداری مطلوب در سبک زندگی اسلامی پاسخ دادند.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.