گونه‌های خیانت در سبک زندگی

نویسنده: سیدعلی آقایی

گونه های خیانت

مجله مردم  از خوانندگان خود خواسته بود تا خیانت را تعریف کنند، پاسخ آنان در تعیین مصداق این پدیده عبارت بود از:

درصد مصداق خیانت
۲۱ اندیشیدن به رابطه
۲۱ مهمانی و جشن
۲۴ بوسه و ناز و نوازش
۲۶ رابطۀ جنسی
۸ ـــ

اما به‌طور کلی گونه های خیانت عبارتند از خیانت عاطفی یا احساسی، خیانت جنسی، خیانت مرکب و خیانت مجازی.

یک) خیانت عاطفی یا احساسی:

در این گونه خیانت، فرد مشکلات عاطفی خود را بیش از آنکه با همسرش در میان بگذارد، با فردی خارج از خانه مطرح می-کند. در حقیقت، غریبه ای تکیه گاه عاطفی خواهد بود. این گونه خیانت از راه های مختلفی شکل می گیرد؛ از جمله ارتباط-های اینترنتی، محیط کار و دستگاه های ارتباطی همچون تلفن همراه.
خیانت احساسی یکی از مواردی است که بیشتر خانم‌ها آن را مخرب‌تر و ویرانگرتر تصور می‌کنند. خانم‌ها به‌خوبی می‌دانند که زنان زیبای بسیاری وجود دارند و مردان از نظر بصری تحریک‌پذیرند. البته این امر توجیه‌کننده خیانت جنسی نیست، اما همه به‌خوبی می‌دانند که برخی از مردان در کنترل خواست‌های جنسی خود ناتوان و یا کم توانند.
وضعیت زمانی غیر قابل تحمل می‌شود که زنی متوجه شود همسرش با کسی آشنا شده که از نظر شخصیتی او را بیشتر دوست می‌دارد. این امر علامت آن است که خانم دیگر توانایی جذب همسرش را ندارد و نمی‌تواند پاسخ‌گوی نیاز‌های احساسی و عاطفی او باشد.
خیانت جنسی به نوبه خود درست نیست، اما اگر مردی مرتکب چنین کاری شده باشد خیلی راحت‌تر می‌توان این مطلب را برای همسرش بازگو کرد.
گفته می شود تقریبا چیزی بیشتر از ۷۵% از بانوان اظهار می‌کنند که خیانت عاطفی برایشان خیلی سخت‌تر از خیانت جنسی است. البته بسیاری از خانم‌ها نیز اعتقاد دارند که هر دو گونه خیانت برایشان سخت است چراکه در هر دو مرحله، ضربه سختی بر روی احساساتی که نسبت به شریک زندگی خود داشتند، وارد می‌شود.
یک مثال خیلی ساده برای این گونه خیانت این است که مردی یکی از همکاران خانم خود را همیشه برای شام و یا نهار به بیرون ببرد. در بیشتر موارد بهتر است شک کنید که آنان قصد دارند در مورد چیزهایی خارج از حیطه کاری صحبت کنند. این همکار ممکن است به همدم مرد تبدیل شود و به او اجازه دهد تا عقاید و افکارش را در میان بگذارد.
مردهایی که از نظر احساسی در آغاز خیانت کردن قرار دارند، معمولاً با این پرسش از خویش که «آیا این خانم را باید اینقدر زیاد ببینم؟» درگیرند. آنان در اعماق وجود خود احساس می‌کنند که این خانم خیلی بیشتر از یک همکار برایشان ارزش دارد و به‌همین دلیل در زمان ملاقات کردن او احساس گناه به آنان دست می‌دهد.
یکی دیگر از انواع خیانت‌های عاطفی که این روزها در سبک زندگی عصر جدید بسیار رایج شده است، خیانت در فضای مجازی است. مرد سعی می کند بیشتر و بیشتر به شبکه اینترنت متصل شود تا با یک فرد خاص صحبت کند و همسرش نیز ناراحت است که او ساعت‌های طولانی را در اینترنت می‌گذارند. نیاز صحبت کردن مرد با این خانم که شاید خیلی زیاد هم نتواند او را ببیند خیلی بیشتر از نیاز او برای بودن با همسر و یا نامزدش است.
این مثال نشان‌دهنده خیانت تمام و کمال عاطفی بوده؛ اگر مردی، خانمی را که از طریق اینترنت با او ارتباط دارد، قبلا ندیده باشد این امکان خیلی کم‌تر وجود دارد که تحت تاثیر برقراری روابط جنسی با او قرار گرفته باشد.
خیانت عاطفی بر اساس نوع رابطه‌ای که شکل می‌گیرد، دارای اقسامی است که عبارتند از: رابطه کورکورانه، رابطه تفننی، رابطه مقطعی و رابطه انتقام جویانه.

الف) رابطه کورکورانه:

در این گونه رابطه پنهانی فرد به نوعی به عشق اعتیاد دارد. وی به احساسی که در هنگام عاشق شدن به وی دست می‌دهد که همان افزایش ترشح آمفیتامین در بدنش است اعتیاد دارد که معمولا فرد را غیرمنطقی و شیفته می‌کند. شهوت کورکورانه نسبت به یک فرد است که در آن عشق به‌صورت وسواسی، غیرواقعی، آتشین و بی‌پروا نمود پیدا می‌کند. فرد در این گونه رابطه خود را به مخاطره انداخته و به آب و آتش می‌زند که به وصال معشوق خود برسد. هنگامی که معشوق در کنار فرد عاشق نباشد احساس عذاب می‌کند و هنگامی که معشوق حضور دارد احساس وجد. این نوع رابطه عشقی می‌تواند از چند هفته تا چندین سال به‌طول انجامد؛ اما پس از گذشت زمان هر دو فرد پی می‌برند که آن‌طور که تصور می‌کردند یکدیگر را نمی‌شناسند و با یکدیگر سازگاری و تفاهم ندارند. در این نوع رابطه فرد از همسر و یا شریک پیشین خود معمولا جدا می‌شود.

ب) رابطه تفننی:

این نوع رابطه پنهانی، بر مبنای دوستی، تفاهم و مراقبت دو جانبه از یکدیگر شکل می‌گیرد. این نوع رابطه به نوعی گریختن از وظایف، مسئولیت‌ها و فشارهای زندگی روزمره و پناه آوردن به یک فرد جدید است. در این نوع رابطه دو فرد به‌طور قابل ملاحظه‌ای احساساتی‌اند و ممکن است که با هم رابطه جنسی برقرار کنند و یا هیچ‌گونه رابطه جنسی با یکدیگر نداشته باشند. در این نوع رابطه طرفین اعتقاد دارند که فرصتی برای خودشناسی، رابطه جنسی، تجربه‌اندوزی، مشاوره و مورد پذیرش قرار گرفتن در اختیار آنان قرار می‌دهد. طرفین در این نوع رابطه محرم و رازدار یکدیگر بوده و می‌تواند رابطه آنان سال‌ها به‌طول انجامد و یا حتی مادام‌العمر ادامه یابد.

ج) رابطه مقطعی:

این نوع رابطه پنهانی در دوران تغییر و تحول و عبور از یک مقطع به مقطع دیگر زندگی فرد به وقوع می‌پیوندد و میان دو فردی شکل می‌گیرد که خواهان تجارب غیرجدی، سرگرم‌کننده و افزایش‌دهنده عزت نفس در سبک زندگی خود هستند. این‌گونه روابط بیشتر در هنگام رویدادهای مثبت مانند ارتقاء مقام، ترفیع، پاداش، یافتن شغل جدید توسط همسر، فرزنددار شدن و یا نقل مکان به یک خانه جدید حادث می‌شود. در زمان موفقیت در فرد نوعی احساس شایستگی و کفایت پدید می‌آید که در فرد توقع یک پاداش ویژه را ایجاد می‌کند؛ مانند رابطه برقرار کردن با یک فرد تازه که هم سرگرم کننده باشد و هم زیاد سخت‌گیر و مشکل‌پسند نباشد. این حالت در زمان‌های ناخوشایند نیز می‌تواند به وقوع بپیوندد، زمانی که فرد خواهان فردی است که قادر باشد ناکامی، شکست و ناراحتی وی را درک کرده و تسلی خاطر و پشتیبان وی باشد. عمر این نوع رابطه کوتاه و زودگذر است و به‌ندرت زندگی مشترک فرد را از هم می گسلد.

د) رابطه انتقام‌جویانه:

برخی زنان از مردان و برخی مردان نیز از زنان نفرت دارند. آنان لذت را در آزار دادن، فریب دادن و بازی دادن دیگران می‌بینند. آنان دروغگویان ماهری نیز هستند و قربانیان خود را معمولاً از میان افراد آسیب‌پذیر، ساده‌لوح و معصوم شناسایی و انتخاب می‌کنند. آنان در ابتدا وعده‌های خوشایندی به طرف مقابل می‌دهند اما در انتها چیزی جز ناکامی، رنجش خاطر و تحقیرشدگی برای قربانی باقی نمی‌گذارند. فرد ابتدای آشنایی با حیله‌گری و ظرافت به قربانی نزدیک میشود و ممکن است خود را فردی بسیار موفق و یا سرشناس معرفی کند و یا آنکه خود را یک قربانی رقت‌انگیز جا زده و حس ترحم قربانی را برانگیزد؛ اما پس از گذشت زمان به‌تدریج قربانی را ناامید، تحقیر و مطیع خود می‌کند. فرد در این رابطه‌ی پنهانی، از همسر و یا شریک پیشین خود جدا نمی‌شود.

دو) خیانت جنسی:

خیانت جنسی به معنای روابط جنسی میان یکی از همسران با فردی غیر از همسر است. این نوع خیانت را می توان در برقراری ارتباط جنسی با هم جنس یا غیرهمجنس برای کسب لذت دسته بندی کرد که هر کدام به نوبه خود، احساسات متفاوتی را برای فرد خیانت دیده پدید خواهد آورد.
هر چند خیانت جنسی به اندازه خیانت عاطفی برای خانم‌ها سخت و دشوار نیست، اما به‌راحتی می‌تواند رابطه زوجین را خراب کند. زمانی که مردی با یک خانم دیگر رابطه جنسی برقرار می کند، همسر این مرد توانایی‌های خویش را در هنگام هم خوابی زیر سوال می‌برد. او از خود می‌پرسد که زن دیگر چه چیزهایی را به همسرش پیشنهاد می‌کند که خودش نمی‌کرده است. این امر باعث می‌شود که خانم در زمینه رابطه جنسی محتاط‌تر عمل کند و در نتیجه پس از مدتی به‌طور کامل از این کار کناره‌گیری کرده که این کار خود شرایط را بدتر خواهد کرد.
اما خیانت جنسی برای مردان بسیار ویرانگر خواهد بود. شکست جنسی برای یک مرد گاهی به منزله پایان زندگی است و خشم و رنج مردان در خیانت جنسی همسران‌شان گاهی ممکن است مشکلات زیادی را برای خود فرد و همسرش ایجاد کند که وابسته به رفتارهای خشن مرد خواهد بود.
به‌طور کلی خیانت جنسی درست مانند یک چرخه مخرب و ویرانگر عمل می‌کند؛ زیرا وقتی که فرد خیانت می‌کند، در نتیجه همسرش هرگز نمی‌خواهد با وی رابطه جنسی داشته باشد و این امر باعث می‌شود که فرد بیشتر مرتکب خیانت شود.
این گونه خیانت تنها برای به دست آوردن رضایت فیزیکی است. فرد هیچ‌گونه نیاز عاطفی نسبت به نفر دوم ندارد و قصد بیرون رفتن و یا وقت صرف کردن با او را ندارد و تنها به دنبال ارضا کردن نیازهای جنسی خود است. او همان احساس عاطفی که نسبت به همسرش داشته است را حفظ می‌کند.
فرد تنها به این خاطر که از سبک زندگی جنسی فعلی خود کسل شده و می‌خواسته موقعیت‌های جدید را نیز تجربه کند مرتکب این اشتباه شده است.
زمانی که طرف مقابل متوجه چنین مطلبی می‌شود اصلا به همسر خود اجازه نمی‌دهد که دلیل کار خود را توضیح دهد و همه چیز را زیر پا می‌گذارد و فقط به او می‌گوید که من چگونه می‌توانم دوباره به تو اعتماد کنم؟ البته خیانت جنسی نیز از جهتِ نوع رابطه دارای اقسامی است که عبارتند از رابطه رفاقتی، ماجراجویانه و مرض گونه.

الف) رابطه رفاقتی:

در این نوع رابطه پنهانی، طرفین با یکدیگر رابطه جنسی داشته و از یکدیگر مانند دو دوست مراقبت می‌کنند. با این‌حال زیاد با یکدیگر صحبت نمی‌کنند. آنان با یکدیگر خوش بوده و از با هم بودن لذت می‌برند. آنان می‌پندارند که این نوع رابطه پنهانی نه تنها هیچ لطمه‌ای به زندگی مشترک با همسرشان نمی‌زند، بلکه تأثیر مثبتی نیز بر روی آن می‌گذارد. این نوع رابطه ممکن است سال‌ها به‌طول انجامد. این رابطه عزت نفس، حس پذیرش، هیجان، خیال‌پردازی، لذت، شیطنت، اشتیاق و ارضای تمایلات جنسی فرد را برآورده می‌سازد.

ب‌) رابطه ماجراجویانه:

در این رابطه پنهانی نیز رابطه جنسی وجود دارد. یک رابطه مفرح و شیطنت‌آمیز است. طرفین برخی اوقات تصور می کنند کودک بوده و طرف مقابلشان اسباب‌بازی است که به فرد دیگری تعلق دارد. هر دو فرد در این رابطه خودمحور بوده و در جستجوی لذت خویش‌اند. معمولا نیز دارای شرکای جنسی فراوانی هستند. برای فرد رابطه جنسی یک بازی رقابتی و وسیله‌ای برای کنترل و سلطه‌جویی است. این نوع رابطه به فرد عزت نفس، حس شایستگی، رقابت، هیجان، شیطنت و زیرکی می‌بخشد ولی در نهایت باعث از هم‌گسستگی زندگی و شرمساری او خواهد گردید.

ج‌) رابطه مرض گونه:

برخی روابط جنسی پنهان تنها یک شب به‌طول می‌انجامد. حتی فرد نام معشوقه خود را نیز به‌خاطر نمی‌سپارد. این‌گونه افراد تنها می‌خواهند چیزی را اثبات کنند و تنها انگیزه آنان ارضاء جنسی است. در جستجوی روابط جنسی بودنِ مکرر آنان آشکار کننده احساس تردید به خویش، خشم و انتقام‌جویی آنان است. در این نوع رابطه فرد از همسر خود جدا نمی شود چون نیازی به این کار ندارد. این نوع رابطه به فرد احساس عزت نفس و قدرت توأم با غرور، تسکین، خصومت، تنهایی، برتری، و انتقام‌جویی می بخشد.

سه) خیانت مرکب

این گونه خیانت ترکیبی از دو خیانت عاطفی و جنسی است که به احتمال فراوان، بیشتر از انواع دیگر خواهد بود؛ چراکه ممکن است فرد خیانت کار، ابتدا درگیر مسایل عاطفی بوده، سپس خیانت جنسی کرده یا ممکن است به‌خاطر کنجکاوی جنسی، بعد از ارتباط جنسی دچار خیانت عاطفی هم شده است.

چهار) خیانت از نوع مجازی:

یکی دیگر از گونه های خیانت را باید خیانت مجازی دانست. خیانتی که در میان زوجین کم‌تر مورد توجه است و اما غالبا منجر به واقعیت شده و خیانت عاطفی یا جنسی و در برخی مواقع هردو را شامل می شود. در واقع، تلقی خام دستانه ای وجود دارد که افراد گمان می کنند چت یا درد دل ساده با جنس مخالف در این فضاها، نمی‌تواند بحرانی در رابطه آن‌ها ایجاد کند اما قضیه به این سادگی نیست. در حقیقت باید گفت در دنیای مدرن مصادیق خیانت هم تغییرات بسیاری داشته است. خیانت از راه مظاهر و ادوات مدرن هم یکی دیگر از مصادیق خیانت است که آسیب‌های جدی را به نهاد خانواده وارد خواهد ساخت.
خیانت مجازی ممکن است از راه پیامک، پست الکترونیک، پیام‌رسانی از راه فیس بوک، وایبر و واتس آپ و مانند آن‌ها نیز بروز کند. البته، اگرچه هیچ شکلی از خیانت به هیچ‌وجه مجاز و توجیه‌پذیر نیست؛ اما باید به شدت و تکرار و بزرگی عمل هم توجه کرد.
نشانه‌های این گونه خیانت را می‌توان این‌گونه یافت که فرد خیانت‌کار نسبت به همسر و محیط خانه بی‌اعتنا می‌شود، ممکن است در منزل گفت‌وشنود خود با همسرش را کوتاه کند و به سوال‌های او سرسری پاسخ دهد، ممکن است بهانه‌گیر و پرخاش‌گر شود و بیشتر مشغول فعالیت‌های بیرون از منزل باشد، وسایلی مانند تلفن همراه خود را مخفی کند و بیشتر به خودش برسد. تماس‌های تلفنی‌ای دارد که گاه به یک دوست قدیمی که تازه پیدایش شده یا یک همکار جدید نسبت می‌دهد. زندگی جنسی او تغییر می‌کند و ممکن است دیگر به روابط جنسی با همسرش اهمیت ندهد.
در مورد خیانت مجازی می‌توان گفت که این گونه خیانت هم مثل بسیاری از رفتارهای انسان یک شبه و آنی و دفعتا شکل نمی‌گیرد؛ بلکه مثل یک موجود در یک بستر ذهنی و روانی آرام آرام رشد می‌کند تا به آن مرحله نهایی که فروپاشی یک خانواده است، نزدیک شود. فرد در درون خود می‌خواهد خارج از رابطه همسری، رابطه دیگری را به صورت پنهانی تجربه کند.
در فرآیند برقراری ارتباط چند نوع پیام وجود دارند که عبارتند از: «پیا‌می‌که ‌فرد می‌خواهد بفرستد»، «پیا‌می‌که فکر ‌می‌کند فرستاده‌ است»، «پیا‌می‌که واقعا فرستاده‌ است» و «پیا‌می‌که گیرنده دریافت کرده است.» اما زمانی یک ارتباط درست و منطقی است که پیا‌می‌که فرستاده می شود با پیا‌می‌ که گیرنده دریافت ‌می‌کند، همخوان باشد. متأسفانه این فرمول در این شبکه‌ها کم‌تر به چشم ‌می‌خورد. تنها ۷ درصد از اطلاعات با استفاده از کلمات و ارتباط کلا‌می ‌به مخاطب منتقل ‌می‌شود. ۵۵ درصد اطلاعات با تُن صدا و ۳۸ درصد با زبان بدن منتقل ‌می‌شود. زمانی که اطلاعات و پیا‌می‌ را از طریق تلفن همراه تایپ ‌می‌شود و به مخاطب مورد نظر ‌فرستاده می‌شود، ممکن است آنچه که فرستاده ‌می‌شود با آنچه که گیرنده دریافت ‌می‌دارد، متفاوت باشد؛ چون در این ارتباط، حرکات بدنی و ارتباط غیرکلا‌می ‌دیگر وجود ندارد و چه بسا ارتباط درستی شکل نگیرد.
بسیاری از این افراد در دنیای واقعی به دنبال یک ارتباط سالم‌اند. وقتی وارد چنین فضاهای مجازی ‌می‌شوند، احساس ‌می‌کنند دیگر گمشده خود را پیدا کرده‌اند. بنابراین ساعت‌های زیادی را صرف این نوع شبکه‌ها ‌می‌کنند. متأسفانه در این شبکه‌ها افراد ‌می‌توانند خود را سانسور و فیلتر کنند. فرشته‌نما و باب میل دیگران نشان ‌‌دهند، تا موجبات جذب و جلب توجه را به‌وجود آورند. اگر همین افراد از فضای مجازی بیرون کشیده و در دنیای واقعی قرار داده شوند، شاید به اندازه نیم ساعت هم نتوانند ارتباط مثمرثمری را با دیگران برقرار کنند.

پایش سبک زندگی، سال سوم، شماره ۱۴، مرداد ۱۳۹۵، صفحات ۷۳-۷۹.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.