معرفی کتاب «آفتاب و سایه‌‌ها» نوشته حجت الاسلام دکتر محمدتقی فعالی

به گزارش روابط عمومی موسسه فرهنگی هنری آل‌یاسین؛ امروزه جوانان ما هم با عرفان هایی چون کریشنا، رام الله و سای بابا مواجه اند که از شرق می آیند هم با دراویشی دنیاطلب که با عناوین مختلف در داخل کشور فعالیت می کنند. به نظر می رسد محققان باید به این مفاهیم غلط و مبهم پاسخی صریح و شایسته بدهند. نگانده بنا دارد با نگاهی واقع بینانه مبانی نظری و فکری نحله های نوظهور عرفانی را که در دو دهه اخیر از شرق به ویژه هند، یا از غرب، به ویژه آمریکا، به کشور ما وارد شده اند، بررسی کند.

هم‌اکنون در جامعه‌ی جهانی، خلأ معنویت بدون‌شک اولویت حتمی تلقی می‌شود که باید به آن پاسخی درخور و مناسب داد. پیداست که اگر این نیاز طبیعی و فطری پاسخی شایسته دریافت نکند، دکان‌دارانِ دروغگو به صحنه آمده، بازار را با کالاهای تقلبی پر می‌کنند. لذا بر مدیران فرهنگی ‌و پژوهشگران فرهیخته است که ضمن دریافت عمق و زیبائی بینش‌های عرفان اسلامی، هرچه سریع‌تر این خلا را پاسخ دهند.

امروزه از یک‌سو با عرفان‌های وارداتی چه از شرق به نام کریشنا، رام‌الله و سای‌بابا و چه از غرب به نام عرفان مسیحیت و عرفان سرخ‌پوستی و عرفان یهود مواجهیم که جوانان ما را می‌برند و از سوی دیگر برخی سلسله‌های دراویش دنیاطلب تحت عناوین مختلف در داخل کشور به‌صورت گسترده و هدف‌دار مشغول فعالیت‌اند. این تلاش‌های وسیع و فزاینده باید پاسخی در خور یابد و مواضعی متین، عالمانه و منطقی را در پی داشته باشد.

با توجه به رواج گسترده انواع و اقسام کیش ها و نحله های مدّعی عرفان و معنویت در جامعه ما و روی آوردن هزاران جوان جویای معنویت به این فرقه ها، نویسنده کتاب حاضر درصدد بوده به صورتی جامع و تحلیلی، به معرفی و بررسی عقاید و افکار آنها و پدیدآورندگانشان نظری افکنده، اصول اندیشه آنها را در معرض قضاوت منصفانه خوانندگان کتب بگذارد.

کتاب «آفتاب و سایه‌ها» اثر استاد دکتر حجت‌الاسلام محمّدتقی فعّالی، که همینک ویراست پنجم و سی‌ویکمین چاپ خود را تجربه می‌کند، می‌کوشد در دو بخش توصیف و تحلیل، با نگاهی واقع‌بینانه مبانی نظری و فکری نحله‌های موظهور عرفانی را که در دو دهه اخیر از شرق به ویژه هند یا از غرب به ویژه آمریکا به کشور ما وارد شده است را بررسی نماید.

ازآنجاکه معمولاً تصوری روشن از مکاتب و آیین‌های عرفانی نوپدید وجود ندارد، مباحث بخش توصیف بیش از قسمت تحلیل است. هرچند بسیاری از نکاتی که در قسمت توصیف و گزارش آمده است، به‌نوبه‌ی خود نقد و تحلیلی بر آن مکتب تلقی می‌شود.

مشخصات کتاب

نويسنده: دکتر محمدتقی فعالی

موضوع: شیوه زندگی, زندگی معنوی،عرفان و معنویت

قطع: رقعی

نوع جلد: شومیز

تعداد صفحات: 480

نوبت چاپ: چاپ سی‌ویکم(ویراست پنجم)

سال انتشار: 1398

شابک: 4-53-7917-600-978

لینک خرید اینترنتی کتاب آفتاب و سایه‌ها (+)

مطالب مرتبط
ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.