Battlefield۳

نویسنده: عبدالرضا آتشین‌صدف

در نگاه اول، این بازی، یک بازی تیراندازی است. در این بازی، مثل خیلی بازی‌های جنگی دیگر شما نقش سرباز ارتش امریکا را دارید که می‌خواهید برای آزادی، امنیت و مبارزه با تروریسم با اشرار و تروریست‌ها مبارزه کنید؛ اما تروریست‌های این بازی با بازی‌های دیگر تفاوت‌هایی دارند.

داستان بازی

در سال ۲۰۱۴، گروهبان دوم بلک برن (Blackburn) از اعضای نیروی دریایی امریکا همراه گروهی به منظور مبارزه و مقابله با عملیات‌های تروریستی گروه PLR به سلیمانیه عراق اعزام می‌شوند. این گروه امریکایی مأموریت دارند تا یک پایگاه تسلیحات شیمیایی را که در اختیار «PLR»  است شناسایی کنند. آخرین مکان شناسایی شده این پایگاه، بازاری است که به وسیله یک گروه تروریستی شیعه مذهب به نام «پی. ال. آر.» (PLR) کنترل می‌شود. سپس گروهبان بلک برن و گروهش برای دستگیری یک تروریست مهم و با ارزش این گروه به نام «البشیر»(Al- Bashir)  که ملیت ایرانی دارد، به سمت تهران فرستاده می‌شوند.
هنگام عملیات جستجو در تهران، گروهبان بلک برن و گروهش در می‌یابند که «پی. ال. آر.» به چند دستگاه از تجهیزات هسته‌ای قابل حمل روسی دست یافته‌اند که هر کدام از آن‌ها می‌تواند یک شهر بزرگ را کاملاً ویران کند؛ اما گروهبان بلک برن که متوجه قدرت بسیار زیاد گروه «پی. ال. آر.» می‌شود، از ارتش امریکا درخواست کمک می‌کند. برای همین، کاروان نظامی «ام ۱ آبرامز» (Abrams M۱) که به وسیله سرجوخه «میلر» هدایت می‌شود، برای کمک به گروه «بلک برن» آماده می‌شوند. سرجوخه «میلر» به گروه «بلک برن» کمک می‌کند تا به وسیله بالگرد از مهلکه فرار کنند. پس از فرار گروه بلک برن، سرجوخه میلر مورد حمله شدید PLR قرار می‌گیرد و به وسیله PLR اسیر می‌شود. سرجوخه «میلر» بلافاصله به وسیله «سلیمان» و «البشیر» به طرز وحشیانه‌ای سر بریده می‌شوند و ویدئوی اعدام وی تهیه و منتشر می‌شود؛ درست مثل کاری که القاعده در دنیای واقعی انجام می‌دهد. پس از آن، گروه امریکایی دیگری که برای کمک به بلک برن و سرجوخه میلر وارد تهران شده‌اند، موفق می‌شوند، البشیر را دستگیر کنند.
البشیر که هنگام دستگیری در وضعیت وخیمی به سر می‌برد در آخرین جملات خود می‌گوید سلیمان به او خیانت کرده است و قصد دارد روز چهاردهم اکتبر دو سلاح هسته‌ای مفقود شده را در نیویورک و پاریس منفجر کند. پس از آن نیروهای امریکایی به شمال ایران می‌روند، جایی که ویلای شخصی به اسم کافاروف در آن قرار دارد. کافاروف کسی بوده که سلاح‌های هسته‌ای را از روسیه دزدیده و آن‌ها را به سلیمان فروخته است و اکنون امریکایی‌ها قصد دارند او را دستگیر کنند. در حین عملیات، نیروهای امریکایی با نیروهای روسیه که آن‌ها هم برای دستگیری کافاروف اقدام کرده‌اند درگیر می‌شوند و در حالی که نیروهای امریکایی برای راه‌یابی به ویلای کافاروف تلاش می‌کنند، یک تیم سه نفره از نیروهای ویژه روسیه موفق به دستگیری کافاروف می‌شوند و پس از بازجویی از وی، از نقشه سلیمان با خبر می‌شوند. مدتی بعد بلک برن هم موفق به ورود به ویلای کافاروف می‌شود و آنجا با دیما برخورد می‌کند.
در طول بازجویی CIA از بلک برن، گروه سه نفره روسیه‌ای به پاریس می‌روند تا جلوی وقوع انفجار هسته‌ای را بگیرند؛ اما موفق نمی‌شوند و سلیمان به وسیله سلاح هسته‌ای خود شهر پاریس را منفجر می‌کند و ۸۰ هزار شهروند بی‌گناه این شهر را از بین می‌برد؛ این در حالی است که بازجوهای CIA حرف‌های بلک برن را مبنی بر دخالت سلیمان در اعمال تروریستی باور نمی‌کنند؛ برای همین بلک برن که دیگر راهی برایش نمانده از محل بازجویی فرار می‌کند و خود را به سلیمان می‌رساند تا جلوی انفجار را بگیرد. بالاخره پس از درگیری‌های فراوان، سلیمان به وسیله بلک برن کشته می‌شود و بلک برن سلاحی را که قرار است در نیویورک منفجر شود در اختیار می‌گیرد و از ویرانی نیویورک جلوگیری می‌کند و هزاران شهروندش نجات پیدا می‌کند.
در واقع در پایان بازی ارتش امریکا گروه تروریستی و ایرانی «پی. ال. آر» را نابود کرده و دنیا را از خطر عملیات‌های تروریستی این گروه نجات می‌دهد.

«پی. ال. آر.»؟

«PLR»  مخفف شده «People”s Liberation and Resistance»  به معنای «گروه آزادی و مقاومت مردمی» است. «پی. ال. آر.» گروه تروریستی بسیار خطرناک ایرانی معرفی شده‌اند که به زبان فارسی صحبت می‌کنند و فحش‌های رکیک آن‌ها به امریکایی‌ها حاکی از اوج تنفر آن‌ها از نظامیان امریکایی است. جالب‌تر اینکه در شهر به اصطلاح سلیمانیه عراق، با افرادی مواجه می‌شوید که به زبان فارسی صحبت می‌کنند و پلاک ماشین‌ها، ایرانی است و البته در پلاک یکی از ماشین‌ها به جای شماره نوشته شده «نشانه تهران».
کدها و نشانه‌های بازی، باعث شده تا بسیاری فکر کنند این گروه به پژاک یا حتی منافقین اشاره دارد؛ اما نشانه‌هایی که در بازی وجود دارد نشان می‌دهد هدف اصلی از «پی. ال. آر.» گروه دیگری است. نظامیان «پی. آل. آر.» گروهی ایرانی معرفی شده‌اند که در داخل و خارج مرزهای ایران از تهران گرفته تا سلیمانیه و پاریس و نیویورک فعالیت‌های نظامی و تروریستی انجام می‌دهند. در بازی متوجه می‌شویم نظامیان «پی. ال. آر.» مسلح به سلاح‌هایی چون کلاشینکف و ژ- ۳ هستند، سلاح‌هایی که به ترتیب سلاح سازمانی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران است. اسلحه دیگری که در اختیار «پی. ال. آر.» هست سلاح «خیبر ۲۰۰۲» است. به نظر شما پژاک و منافقین از خیبر ۲۰۰۲ استفاده می‌کنند؟!
از طرف دیگر در زمان حمله به تهران، شما با سازمان‌های نظامی ایران چون سپاه و ارتش مواجه نمی‌شوید؛ بلکه صرفاً با «پی. ال. آر.» درگیر می‌شوید، گروهی که به اداوت نظامی چون سلاح‌های سازمانی نظامیان ایران، تانک، بالگرد، هواپیما، خودروهای نظامی و… مجهز هستند. آیا برداشت شما غیر از این است که «پی. ال. آر.» نه یک گروهک نظامی تروریستی بلکه در حقیقت، سازمان رسمی نیروهای نظامی ایران است؟ به نظر شما «پی. ال. آر.» چیزی جز سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران است؟

سلیمان

کل بازی بتلفیلد ۳ حول محور سلیمان می‌چرخد؛ نظامی تروریستی که محدود به مرزهای جغرافیایی ایران نیست و حوزه عمل او در عراق، فرانسه، امریکا و… است و به همین دلیل بسیار سفر می‌کند، شخصی باهوش که حتی توانایی فریب و جلب اعتماد بخشی از نیروهای امنیتی امریکا داشته، اما در عین حال تفکرات ضد غربی و مخصوصاً ضد امریکایی دارد و به همین منظور قصد عملیات تروریستی و انفجار بمب هسته‌ای در امریکا دارد و چنان‌ قدرتمند است که می‌تواند با سلاح هسته‌ای خود پایتخت فرانسه را با خاک یکسان کند. مرحله نهایی بازی هم درگیری با سلیمان است و می‌شود گفت سلیمان، غول مرحله آخر بتلفیلد ۳ است.
اگر سری به آرشیو اخبار در اینترنت بزنید، به چند راز جالب درباره سلیمان و بتلفیلد ۳ پی می‌برید. اول: پس از انتشار بازی بتلفیلد ۳، جنجال رسانه‌ای غرب علیه سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس آغاز شد و خبرگزاری‌ها با انتشار خبری از احتمال ترور وی به وسیله دولت امریکا پرده برداشتند. طبق این خبر «جک کین» فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش امریکا که در کنگره حضور داشت گفت: «چرا آن‌ها را به قتل نرسانیم؟ چرا ما عامدانه آن‌ها را ترور نکنیم؟»
همچنین، یکی از کارشناسان مؤسسه دفاع از دموکراسی گفت: «فکر نمی‌کنم بتوانید بدون به قتل رساندن یکی از آن‌ها، مرعوبشان کنید. قاسم سلیمانی خیلی زیاد سفر می‌کند، بروید، او را دستگیر کنید یا به قتل برسانید!»
آیا هیچ عقل سلیمی باور می‌کند وقوع این اتفاقات با این توالی زمانی می‌تواند کاملاً تصادفی و این تحلیل فقط توهم توطئه باشد؟ دوم: نگهداری از بمب اتمی در خزانه بانکی در پایتخت ایران، بانکی که در آن اثری از ریال نیست و فقط دلار دیده می‌شود و اتفاقاً شباهت زیادی به بانک مرکزی ایران دارد.
سوم: نمایش صندوق صدقات در تهران که بر روی آن‌ها نمادهایی حک شده که اعلام می‌کند از پول این صندوق‌ها برای ایجاد هرج و مرج در سراسر دنیا استفاده می‌شود؛ یعنی بتلفیلد ۳ به تمام مخاطبانش می‌گوید که پول‌هایی که ایرانی‌ها در صندوق صدقاتشان می‌اندازند، برای ایجاد هرج و مرج و عملیات تروریستی در دنیا استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در آخر می‌شود گفت بازی بتلفیلد ۳ به طور عجیبی سعی می‌کند ایران و ایرانی‌ها را مردمی تروریست، مخالف آزادی و قاتل معرفی کند و از آن طرف هم امریکا را منجی دنیا و مدافع آزادی و حقوق بشر نشان دهد که ایران را در این جنگ شکست می‌دهد. متأسفانه این بازی پر است از اهانت به ایرانی‌ها و با توجه به مطالبی که گذشت در می‌یابیم جلوه‌های ضد ایرانی این بازی اصلاً اتفاقی نبوده و مدت‌ها برای این پروژه ضد ایرانی تلاش شده است.

پایش سبک زندگی، سال سوم، شماره ۱۲، فروردین ۱۳۹۵، صفحات ۱۱۱-۱۱۳.

مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.